Łazienka nie musi być wyłącznie biała! Z tego założenia wychodzi coraz więcej osób, które znacznie śmielej niż jeszcze kilka lat temu wprowadzają do tego wnętrza żywe, nasycone, a nierzadko też odważne barwy. Jedną z ciekawszych propozycji jest bez wątpienia ciemnozielona łazienka. Tylko jak ją umiejętnie zaaranżować?
Zielona łazienka – inspiracje z katalogów wnętrzarskich
Ciemna zieleń należy do najmodniejszych kolorów kilku ostatnich sezonów. Przebojem zdobyła nie tylko wybiegi – skutecznie zmieniła także nasze podejście do stosowania nasyconych, głębokich barw jako dominujących w pomieszczeniu. Doskonałym tego potwierdzeniem jest fakt, że ciemnozielona łazienka w krótkim czasie pojawiła się w wielu katalogach wnętrzarskich. Dzięki temu na własne oczy mogliśmy przekonać się, że zielona glazura do łazienki to fantastyczny pomysł, a mała zielona łazienka może sprawiać wrażenie nie mniej przestronnej niż ta w całości urządzona w bieli.
Ciemnozielona łazienka – jakie płytki dobrać?
Decydując się na taką aranżację, warto dokładnie przemyśleć każdy jej element. By wnętrze prezentowało się gustownie, powinny znaleźć się w nim nie tylko zielone płytki. Łazienka, w której przysłowiowe pierwsze skrzypce gra ciemna zieleń, zyska na świeżości, gdy zaprosisz do niej jaśniejsze kolory. Ciemnozielony stworzy wyśmienity duet między innymi z bielą lub szarością.
Proporcje, w jakich będą występować poszczególne barwy, uzależnij od własnego gustu i wielkości pomieszczenia. Łazienka ciemnozielona z jedną białą lub szarą ścianą oraz podłogą w takim kolorze to świetna propozycja dla osób, które chcą stworzyć odważną, oryginalną aranżację. Jeśli jednak wolisz nieco bezpieczniejsze rozwiązania, znakomitym pomysłem będzie jedna zielona ściana w łazience – w takim przypadku pozostałe ściany i podłoga powinny być utrzymane w jasnych, neutralnych barwach.
Jeżeli marzy Ci się przytulna łazienka na zielono, wprowadź do niej naturalny akcent. Do tej roli idealnie nadają się płytki drewnopodobne, które jednocześnie sprawiają, że wnętrze staje się cieplejsze i bardziej przytulne. Łazienka na zielono będzie również doskonale prezentować się, gdy dominującą barwę połączysz zarówno z płytkami imitującymi drewno, na przykład na podłodze, jak i białymi bądź szarymi kaflami na ścianie. Nie boisz się aranżacyjnych eksperymentów? Jasne płytki zastąp czarnymi, które nadadzą całości nieco industrialny charakter.
Jakie meble do ciemnozielonej łazienki?
Ważnym elementem, istotnie wpływającym na osiągnięty efekt, jest wyposażenie łazienki. W jakim kolorze powinny być utrzymane toaleta, wanna lub prysznic czy umywalka? Zielona łazienka będzie najlepiej prezentować się, gdy postawisz na ponadczasową klasykę – czyli biel. Jeśli masz małą łazienkę, weź pod uwagę prysznic typu walk in, czyli model bez brodzika, oddzielony od reszty pomieszczenia szklaną ścianką. Prysznic walk in zapewnia komfortową kąpiel, a przy tym nie przytłacza pomieszczenia, dzięki czemu wydaje się ono bardziej przestronne.
Jakie natomiast szafki łazienkowe dobrać do ciemnozielonej łazienki? Wiele zależy od ogólnego pomysłu na aranżację. Jeśli ciemna zieleń jest barwą wyraźnie dominującą, którą zestawiasz z płytkami drewnopodobnymi, dobrym rozwiązaniem będą meble także w drewnianym odcieniu. Zawsze świetną propozycją są też uniwersalne białe szafki, które będą odróżniać się na tle aranżacji. Jeżeli chcesz stworzyć łazienkę z zieloną ścianą, w której jednak przeważać będzie biel, szarość lub drewno, możesz skusić się na meble w odcieniu zieleni, które będą akcentem idealnie dopełniającym koncepcję.
Zielona łazienka – jakie dodatki?
Ciemnozielona łazienka to doskonała propozycja dla miłośników złotych dodatków. Baterie łazienkowe, lustra w złotych ramach czy też uchwyty szafek w tym kolorze wprowadzą do wnętrza nutę niezwykłej elegancji. Na odcień zbliżony do złota możesz zdecydować się również, dobierając grzejniki łazienkowe – modele dekoracyjne są bowiem utrzymane w różnych, także nietypowych dla tego typu elementów kolorach. Całości dopełnią ciemnozielone akcesoria do łazienki, jak dozownik do mydła czy dywanik.