Ciche mieszkanie w bloku

Nikt nigdy nie chwalił sobie mieszkania w bloku za ciszę. Niestety zwłaszcza w starszych mieszkaniach dobrze słychać co dzieje się u sąsiadów. A przecież wracając do domu chcielibyśmy odpocząć, schować się przed światem czy po prostu poczuć swobodnie. Słysząc co dzieje się u sąsiadów jest to praktycznie możliwe. Czy jednak można jakoś wyciszyć mieszkanie w bloku?

Wyciszenie mieszkania w praktyce
Wyciszenie można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze wygłuszenie oznacza odizolowanie pomieszczenia od dźwięków dochodzących z zewnątrz. Wytłumienie z kolei ma wyciszyć dźwięk, który rozchodzi się po mieszkaniu. Jedno i drugie jest możliwe do zrobienia w mieszkaniu. Ale żadne nie jest łatwe. Choć co w obliczu hałaśliwych sąsiadów nam pozostaje jak nie działanie i remont?

Sprawdzone sposoby, aby w mieszkaniu było ciszej
Zwykle najbardziej denerwuje nas dźwięk przychodzący z zewnątrz. Co prawda może on przetaczać się po naszym mieszkaniu, ale najbardziej chcemy, aby w ogóle nie było go u nas słychać. Na szczęcie można to zrobić w dość prosty sposób.
Na przykład dobrym rozwiązaniem mogą być maty akustyczne. Dzięki takim matom można wyciszyć całe mieszkanie bez problemu, ponadto nie są trudne w montażu, więc każdy sobie poradzi z ich zamontowaniem. Można kupić gotowe maty zarówno na ściany, jak i na podłogę. Mimo prostego montażu i dużej dostępności wciąż największą wadą tego rozwiązania jest wysoka cena.

Kolejny sposób to zamontowanie ekranów akustycznych, które w przeciwieństwie do mat nie kosztują dużo, ale za to mogą wystąpić problemy z ich montażem. Niestety nie daje się ich na zewnętrzną stronę ściany jak maty, a należy je położyć w ścianie. Jeśli więc nie planujemy generalnego remontu mieszkania rozwiązanie to odpada całkowicie. Jednak taki ekran to na przykład wełna mineralna, która jednocześnie jest dobrym izolatorem, dlatego świetnie sprawdzi się na poddaszach.

Co jeszcze można zrobić?
Sama izolacja wysokiej klasy to nie wszystko. Nawet jeśli według instrukcji wygląda to prosto w wykonaniu warto zatrudnić specjalistę. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że mieszkanie będzie o wiele cichsze, a nasze pieniądze wydane na remont nie pójdą na marne.