Marmur jest jednym z najlepszych i najpiękniejszym materiałem dekoracyjnym. Wykorzystuje się go do dekoracji zewnętrznych fragmentów budynków, jak również wnętrz. Zwiększenie możliwości aranżacyjnych możliwe jest dzięki nowoczesnym metodom obróbki – w szczególności cięciu wodą.

Piękne blaty kuchenne, eleganckie okładziny ścienne, piękne schody i posadzki – łączy je jeden element – marmur. To właśnie ten materiał – dzięki swoim właściwościom mechanicznym oraz walorom estetycznym jest chętnie wykorzystywany przez pracownie projektowe oraz klientów indywidualnych. Jego piękno nie mogłoby być ukazane bez precyzyjnych metod cięcia i obróbki. Na szczególną uwagę zasługuje tu cięcie strumieniem wody. Tego rodzaju usługi pozwolą osiągać praktycznie każdego rodzaju kształty – według potrzeb inwestora. Cięcie wodą (water jet) oferuje firma Metconcept z Nowego Dworu Mazowieckiego koło miejscowości Warszawa.

Cięcie wodą – technologia precyzji

Choć marmur jest materiałem twardym, można go swobodnie poddawać różnym metodom obróbki. Cięcie kamienia z wykorzystaniem strumienia wody pod wysokim ciśnieniem jest obecnie najlepszym rozwiązaniem, które pozwala na wykonywanie cięcia zgodnie z oczekiwaniami klienta.

Warto wskazać, że zarówno woda, jak i marmur są naturalnymi materiałami, a w trakcie cięcia doskonale się uzupełniają. Jak wygląda proces cięcia?

Podstawą jest woda pod wysokim ciśnieniem. Wiązka wody wypuszczana jest przez stalowy wąż. Element, w którym umieszczony jest wąż może poruszać się w dowolnym kierunku. Komputerowe sterowanie maszyną umożliwia przecinanie kamienia z dokładnością do dziesiątych części milimetra. Woda jest również bezpieczna dla marmuru – cięcie nie powoduje utraty właściwości kamienia.

Cięcie wodą kamienia – zalety

Najważniejszą zaletą, która przemawia za zastosowania technologii water jet jest jej dokładność. Marmur stosowany na blaty kuchenne, okładziny ścienne lub schody musi być estetyczny oraz prawidłowo (co do milimetra) docięty. Stosowanie innych technologii do cięcia marmuru może skutkować jego uszkodzeniem.

Zalety cięcia wodą kamienia to:

– szybkość,
– precyzja sięgająca dziesiątych części milimetra,
– brak jakichkolwiek zmian w kolorze,
– brak szarpania krawędzi,
– brak występowania zarysowań,
– brak powstawania odkształceń,
– brak rozgrzewania kamienia w trakcie cięcia,
– dowolność w wycinaniu otworów, np. pod baterie kuchenne lub zlewozmywak.

Dla budownictwa oraz dekoratorów

Marmur, mimo iż jest twardym kamieniem – dzięki obróbce ma ogromne właściwości aranżacyjne. Wykorzystując cięcie wodą można bez problemu uzyskać kształty, które są zawarte w projekcie budowlanym lub dekoratorskim. Dowolne formowanie kształtów czy aranżacja krawędzi to tylko niektóre z zalet zwiększających estetykę budynku lub wnętrza.

Dobrze docięte elementy z marmuru mają nie tylko zalety estetyczne, ale również są bardziej praktyczne. Marmurowe płyty czy blaty, które zostały cięte z wykorzystaniem technologii warter jet są szybsze i łatwiejsze w montażu. Cięcie wodą jest polecane wszędzie tam, gdzie estetyka jest równie ważna, jak trwałość.