Lato to najbardziej wymagająca pora roku dla wszystkich roślin, zwłaszcza tych zasadzonych w doniczkach na balkonach. Bardzo wysoka temperatura, okresy bez wody oraz pojawiające się choroby osłabiają znacznie okazy rosnące na świeżym powietrzu. Co zrobić, aby kwiaty na balonie dobrze rosły? Poznaj najważniejsze zasady ich pielęgnacji.

Niewłaściwe podlewanie, niestosowanie nawozów lub dobieranie odżywek niedostosowanych do roślin, a nawet sadzenie w złej ziemi – to podstawowe błędy, które popełniają zarówno początkujący, jak i doświadczeni ogrodnicy. Ich skutkiem może być osłabienie roślin, a nawet uschnięcie. Jak się przed tym zabezpieczyć? Zobacz, jakie są podstawowe zabiegi pielęgnacyjne roślin doniczkowych latem.

Sadzenie roślin balkonowych latem – jak dobrać ziemię do kwiatów w doniczkach?

O rośliny balkonowe kwitnące w doniczkach możesz zadbać już na etapie ich sadzenia. Przede wszystkim zacznij od wyboru odpowiedniego rodzaju ziemi dostosowanego do rośliny. W przypadku roślin na balkonach są to najczęściej:

  • ziemia do roślin kwitnących – posiadająca substancje wspomagające wzrost kwiatów,
  • ziemia do róż – czyli podłoże przeznaczone do krzewów róż,
  • ziemia do iglaków – wzbogacona o minerały poprawiające kondycję igieł.

Jeśli nie wiesz, który rodzaj podłoża nadaje się do Twoich roślin na balonie, wybierz ziemię uniwersalną marki ZIEMOVIT. Dzięki swojej przepuszczalnej strukturze i neutralnemu pH każdy okaz na balonie będzie w niej dobrze rósł. Przed wsypaniem ziemi do podłoża warto również na samym dnie umieścić keramzyt, skorupki jajek lub inny rodzaj drenażu, który zabezpieczy ziemię przez zbyt długim nawodnieniem.

Zobacz wszystkie podłoża na stronie ZIEMOVIT >>

Podlewanie roślin balkonowych latem – jak nawadniać kwiaty w doniczkach?

Kolejną ważną częścią pielęgnacji roślin na balkonie jest ich regularne podlewanie. Zabieg ten należy jednak wykonywać w sposób umiejętny – błędne nawadnianie roślin może bowiem doprowadzić nawet do ich uschnięcia.

Częstotliwość podlewania roślin zależy od gatunku okazu i tego, jakie warunki panują na zewnątrz. Jeśli jest bardzo gorąco i sucho, roślinę powinieneś podlewać codziennie. Jeśli natomiast w ciągu kilku ostatnich dni padał deszcz, na pewien czas możesz zrezygnować z podlewania.

Rośliny najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Najważniejsze, żeby nie nawadniać ich w ciągu dnia, zwłaszcza w samo południe, ponieważ możesz poparzyć liście lub łodygi. Zwróć również uwagę, żeby kierować strumień wody bezpośrednio do gleby. Większość okazów nie lubi oprysków na liście czy kwiaty.

Nawożenie roślin balkonowych latem – jak odżywiać kwiaty w doniczkach?

W letniej pielęgnacji roślin balkonowych pomaga również nawożenie. Dzięki odżywkom rośliny otrzymują zestaw cennych składników mineralnych odpowiedzialnych m.in. za:

  • szybki wzrost,
  • odporność na choroby,
  • ładny, zdrowy wygląd.

Odżywki do roślin, podobnie jak ziemię, należy dobierać do okazu. Nawozy mogą się bowiem różnić między sobą ilością zawartych minerałów i właściwościami. Na przykład nawozy do roślin iglastych sprawiają, że roślina wypuszcza zdrowe, zielone i odporne na wiatr i deszcz igły. Nawóz do roślin kwitnących marki ZIEMOVIT odpowiada natomiast za wzrost całego kwiatu i prawidłowy stan pyłku kwiatowego.

Poznaj inne nawozy ZIEMOVIT >>

Teraz, kiedy dowiedziałeś się już, jak pielęgnować rośliny balkonowe latem, możesz udekorować przestrzeń wokół domu nowymi okazami. Wejdź na www.ziemovit.pl i poznaj wskazówki dotyczące sadzenia i dobierania roślin. Na stronie znajdziesz również produkty, dzięki którym Twoja roślinność będzie zawsze w doskonałym stanie.