Czy wiesz, że już za kilka lat nawet połowa ludzi na świecie może być pozbawiona stałego dostępu do wody pitnej? Już teraz zauważa się jej ogromne braki i właśnie dlatego tak istotna jest świadomość w zakresie oszczędzania wody oraz jej naturalnego pozyskiwania. W ramach działań proekologicznych, każde gospodarstwo domowe powinno wdrożyć mechanizmy, dzięki którym wodę zużywa się w znacznie mniejszej ilości. Jakie metody mogą wykorzystać wolnostojące gospodarstwa domowe? Poznaj szczegóły już teraz.
Zbiorniki na wodę deszczową oraz wodę pitną
Jednym ze skutecznych sposobów na pozyskiwanie darmowej wody, jest montaż odpowiedniego zbiornika na deszczówkę. Chociaż woda opadowa nie nadaje się do picia czy mycia ciała, to skutecznie może zminimalizować zużycie wody pitnej w gospodarstwie. Deszczówka jest idealna do podlewania ogrodów i upraw, mycia sprzętów ogrodowych, maszyn, urządzeń czy samochodów. Przydaje się przede wszystkim w przedłużających się okresach suszy i to również w rolnictwie, jeśli gospodarstwo zainwestowało w profesjonalny system zbiorników o dużej pojemności.
Kolejne zbiorniki, jakie warto zainstalować, to zbiorniki na wodę pitną. Pamiętaj jednak, że aby woda mogła zachować swoją należytą jakość i nadawała się do celów spożywczych czy mycia ciała, konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na wykonanie zbiornika.
Jakościowe zbiorniki na wodę
Nie ma znaczenia, czy inwestycja dotyczy zbiornika na deszczówkę, czy może zbiornika na wodę pitną. W gospodarstwie domowym do różnych celów służyć może jedynie zbiornik atestowany, z niezbędnymi certyfikatami, gwarancją i opcjonalnie z serwisem.
Musisz wiedzieć, że niektóre zbiorniki to naprawdę rozbudowane systemy, które montuje się pod ziemią. Tego rodzaju wyposażenie musi być więc trwałe, odporne na ciężar, korozje, pękanie czy zginanie się. Ponadto materiał, z którego wykonane są zbiorniki na wodę, musi być bezpieczny, nie może wchodzić w reakcję z przechowywaną tam wodą, bez względu na to, czy jest to woda deszczowa, czy pitna. Ponieważ inwestycja w zbiorniki na wodę nie jest mała pod względem finansowym, należy stawiać na wysoką jakość, dzięki czemu zbiorniki będą służyć z powodzeniem przez wiele lat.
Zbiorniki na wodę wedle indywidualnych potrzeb
Kolejny aspekt to pojemność zbiornika. W tym zakresie pod uwagę należy brać przede wszystkim indywidualne preferencje danego gospodarstwa domowego. Mniejsze zbiorniki nadają się, jeśli gospodarstwo nie jest duże i mieszka w nim niewielka liczba osób. Zaawansowane systemy i pojemniki o dużej pojemności świetnie sprawdzają się natomiast w obszernych gospodarstwach, również w gospodarstwach rolnych. Za mały zbiornik na wodę może nie być wystarczający, zaś ten za duży nie będzie w pełni wykorzystywany.
Istotny jest również montaż zbiorników. Najczęściej tego rodzaju prace realizują profesjonalne ekipy, ponieważ zbiorniki działają pod ziemią. Należy też wybrać odpowiednie miejsce montażu, zwracając uwagę chociażby na odległość od samej nieruchomości czy granicy działki.