Czym zastąpić zasłonki?

Chcąc udekorować okno zwykle wieszamy na nim firanki i zasłonki. Są one również elementem chroniącym przed ciekawskimi przechodniami. Jednak jest mnóstwo innych sposób nie tylko na udekorowanie okna, ale i ochronę swojej prywatności. Mogą to być drewniane rolety, naklejki na szyby, girlandy świetlne czy tiulowe ozdoby.

Dobre oświetlenie
Najważniejsze w dekorowaniu okna jest jednak, aby nie przesadzić z ozdobami i zasłanianiem go, ponieważ przecież okna mają dawać nam naturalne oświetlenie mieszkania i nie mogą być zbyt przesłonięte. Zwłaszcza, jeśli do mieszkania wpada mało naturalnego światła lub okna są małe. Oczywiście można skorzystać też z lamp i sztucznego światła, ale gdy to możliwe warto skorzystać ze słońca. W wypadku, gdy słońca wpada za dużo lub jest bardzo ostre przydadzą się jednak opuszczane rolety, które ochronią wnętrze przed zbytnim nagrzaniem się czy też oślepianiem podczas pracy np. na komputerze przy oknie.

Firany i zasłony to nie wszystko
Standardowe firanki i zasłony to bardzo eleganckie akcesoria do ozdoby okna, a także ochrony przed słońcem czy spojrzeniami przechodniów do wnętrza. Można znaleźć różne modele jednych i drugich. Gładkie białe, ozdobne wyszywane, koronkowe czy tiulowe firanki na większości okien będą wyglądać świetnie. Grube atłasowe zasłony, cieńsze, ale z nadrukiem czy gładkie i jednokolorowe też sprawdzą się w wielu pomieszczeniach.

Jeśli jednak chcemy zrezygnować z nich całkiem można wykorzystać rolety rzymskie, które zwykle wykonywane są z tkaniny zasłonowej albo woalowej i uruchamia się je za pociągnięciem sznurka czy łańcucha. Pasują najlepiej do nowoczesnych wnętrz. Im ciemniejszy kolor, tym mniej słońca będą przepuszczać do środka.

Można też wybrać poziome żaluzje wewnętrzne albo zewnętrzne. Świetnie się sprawdzą jako ochrona przed światłem z zewnątrz ale też przed włamaniem. Można też znaleźć żaluzje poziome.

Akcesoria ozdobne
Bardzo ciekawe są naklejki na szkło, którymi można okleić okno. Mogą być na nich narysowane kwiaty, widok czy też może to być matowa folia. Przy oknach można rozwiesić cotton balls, czyli kule świetlne z materiału. Wyglądają bardzo ładnie, ale dają też ciepłe światło. Świetnie się sprawdzą i za dnia, i wieczorem.