„Kochanie, a może jednak zmienimy coś w tym projekcie? Tu dostawmy ścianę, a tu ją zburzmy. Poza tym… no nie, ten układ, o którym mówiliśmy tydzień temu już mi się nie podoba. Zmieńmy go!” – właśnie tak dość często przebiegają rozmowy i ustalenia związane z tworzeniem indywidualnego projektu budowlanego. Nasze wyobrażenia i pomysły zmieniają się z godziny na godzinę, a finalna wersja projektu nie może powstać. Gotowy projekt domu ogranicza takie dyskusje do niezbędnego minimum. A przecież to nie jedyne jego zalety! Zobacz, dlaczego gotowy projekt domu to dobry pomysł na rozpoczęcie realizacji swoich marzeń o domu jednorodzinnym.
Dobry dom zaczyna się od dobrego projektu. Dobry projekt z kolei uwzględnia jak najwięcej potrzeb przyszłych mieszkańców. Mowa więc tu m.in. o odpowiedniej liczbie kondygnacji czy liczbie pokojów. A co do tych elementów osoby decydujące się na budowę domu – więc zapewne także i Ty – nie zawsze mają jasne wymagania. Albo inaczej – mają ich za dużo, bo każdy członek rodziny mówi coś innego. W takich sytuacjach gotowy projekt domu stanowi idealny kompromis i wyjście z patowej sytuacji.
Gotowy projekt domu – powszechna dostępność
Częstym problemem w doborze indywidualnego projektu domu jest to, że trzeba udać się do biura projektowego, spędzić kilka godzin na rozmowie z architektem (na znalezienie którego poświęciłeś już dużo czasu), który wyczuje potrzeby. Następnie następuje czekanie na pierwsze propozycje – nie zawsze trafione. Proces trwa dalej.
To potrafi zniechęcić.
Z gotowym projektem domu jednorodzinnego sytuacja wygląda inaczej. Przede wszystkim dlatego, że gotowy projekt domu to produkt dość powszechny. Znajdziesz go:
- w serwisach internetowych,
- na stronach biurach projektowych (np. tutaj),
- w gazetach branżowych.
W zaciszu domu możesz więc spokojnie przeszukać dostępne bazy, przeanalizować potrzeby i – znaleźć najlepszy gotowy projekt domu jednorodzinnego. Duże ułatwienie, prawda? Ze względu na taką dostępność i różnorodność każdy jest w stanie znaleźć coś odpowiednio dla siebie. Zarówno pod względem funkcjonalności, jak i kosztów.
Gotowy projekt domu wraz z wizualizacją
Kolejny argument przemawiający za wyborem gotowego projektu domu brzmi: nie bierzesz kota w worku.
Z jednej strony brzmi jak oczywistość. Nikt przecież nie chce podejmować decyzji, opierając się jedynie o mgliste wyobrażenie. Jeśli decydujesz się na gotowy projekt domu jednorodzinnego, to bardzo często masz do dyspozycji również wizualizacje domu – z zewnątrz oraz wewnątrz. Dzięki temu nie musisz próbować odczytywać rysunku architekta, nie musisz wysilać się na wyobrażanie sobie tego. Projektant zrobił to wcześniej dla Ciebie.
Taki sposób działania pomaga także jasno wyrażać swoje obawy i pomysły, dzięki którym dom marzeń nabierze realnych kształtów.
Zobacz projekty domów jednorodzinnych wraz z wizualizacją wnętrz.
Gotowy projekt domu jednorodzinnego jest tańszy
Gdy decydujesz się na budowę domu, bierzesz pod uwagę przede wszystkim kryteria ekonomiczne. Nie jest to ani dobre, ani złe – po prostu tak jest. Jeśli chcesz tworzyć coś zupełnie od zera i stać się na to, zdecydujesz się na indywidualny projekt domu. Jeśli natomiast nie chcesz przepłacać, wybierz gotowy projekt domu.
A o ile gotowy projekt domu jednorodzinnego jest tańszy od tego tworzonego na zamówienie? Cóż – ceny gotowych projektów domu to koszt ok. 3–5 tysięcy złotych. Natomiast pracownie oferujące indywidualny projekt domu wyceniają swoją usługę na ok. 130–150 zł za metr kwadratowy . Finalna cena będzie się więc różnić w zależności od wielkości domu.
Różnicę w cenie widać gołym okiem.
Co wchodzi w skład gotowego projektu domu?
Razem z kupnem gotowego projektu domu otrzymujesz pełną dokumentację techniczną, czyli:
- projekt architektoniczny,
- projekt konstrukcyjny,
- projekt wewnętrznych instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, instalacji gazowej,
- projekt wewnętrznych instalacji elektrycznej i odgromowej.
Adaptacja gotowego projektu domu – czy to możliwe?
Częstą wątpliwością związaną z kupnem gotowego projektu domów jest możliwość dopasowania projektu do działki. Przecież nie każda działka sprawdzi się w wypadku dowolnego projektu. I odwrotnie.
Warto jednak zauważyć, że gotowy projekt domu jednorodzinnego można zaadaptować. Adaptacja gotowego projektu domu obejmuje m.in.:
- dopasowanie projektu do MPZP lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
- dopasowanie projektu do stref obciążeń konstrukcyjnych.
Jak widać – nic nie stoi na przeszkodzie. W każdej chwili możesz przygotować wybrany gotowy projekt domu jednorodzinnego do warunków panujących na Twojej działce.
Chcesz wiedzieć więcej o adaptacji gotowego projektu domu? Wejdź na Poradnik pracowni Dobre Domy.
Jak widzisz – wybór gotowego projektu domu jednorodzinnego zupełnie Cię nie ogranicza, a wręcz przeciwnie, daje wiele ciekawych możliwości. Wystarczy po nie sięgnąć. Specjaliści pracowni projektowych chętnie służą pomocą, potrafią Tobą pokierować i wskazać kolejne kroki w drodze do realizacji marzeń o własnym domu jednorodzinnym.