Dom - worek bez dna?

Ludzie po osiągnięciu pewnego wieku zaczynają dążyć do stabilizacji w życiu. Nie wystarcza im już dorywcza praca, wynajmowana kawalerka. Wraz z myślami o założeniu rodziny pojawia się potrzeba zapewnienia jej godnego bytu. Jest to zupełnie naturalna kolej rzeczy. Szukają więc zatrudnienia w stabilnej firmie z perspektywą awansu i dużych zarobków.

Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca na „uwicie gniazdka”. Tak więc szukają mieszkania lub domu, najlepiej nie takiego, w którym właściciel za odstępne pozwala mieszkać, tylko takiego „tylko swojego”, na własność. Zwykle zaciągają kredyty na wiele lat, aby pozwolić sobie na kupno takiego właściwego domu, który będzie służył tej rodzinie, a potem kolejnym pokoleniom, tak by wraz z pojawieniem się kolejnego dziecka na świecie nie musieć się troszczyć o brak miejsca, przestrzeni dla członków rodziny.

Inni kupują mieszkanie na miarę swoich aktualnych możliwości finansowych, aby z czasem po odłożeniu pewnej sumy pieniędzy zamienić je na większy dom, by kredyt zaciągnięty na nieruchomość był jak najmniejszy. Ale są i tacy, którzy nie muszą się martwić finansami i kupują po prostu dom, w którym mają ochotę zamieszkać. W zależności od możliwości finansowych, domy kupowane przez tych ludzi wymagają mniejszych lub większych wkładów pracy i środków. Ideałem byłoby kupić dom, w którym wszystko jest gotowe, wystarczy tylko wstawić meble i cieszyć się wspólnymi chwilami z rodziną. Nie każdego jednak na to stać. Są więc i tacy, którzy kupują nieruchomości w gorszym stanie technicznym z przeznaczeniem do remontu. W takim przypadku koszt zakupu nieruchomości może być dużo niższy niż w przypadku nowych domów, jednak takie rozwiązanie wymaga pewnej odwagi. A to dlatego, że remonty domów mogą być nieprzewidywalne.

Zdecydowanie trzeba znać się na fachu decydując się na taką opcję. Albo przynajmniej mieć przy sobie zaufanego fachowca, który przed zakupem pomoże ocenić stan techniczny budynku i oszacuje koszty remontu, a po zakupie zajmie się pracami remontowymi. Jeśli właściciel domu nie zna się rzeczy, to koniecznie musi nawiązać współpracę z fachowcem, ponieważ remonty domów to nie tylko malowanie ścian i układanie paneli, które z lepszym lub gorszym efektem mógłby wykonać każdy.

W domach starych, z przeznaczeniem do remontu może okazać się konieczne wyburzanie ścian, stawianie nowych ścianek działowych, wymiana hydrauliki i elektryki, wymiana pokrycia dachowego i wiele wiele innych prac. Jest to praca ciężka fizycznie, ale też, aby była wykonana dobrze, wymaga wiedzy i doświadczenia. Nie sposób więc wykonać ją samemu, opierając się na kilku filmikach instruktażowych z internetu, jeśli jest się laikiem w tym temacie. A wiedza, doświadczenie i ciężka praca muszą być solidnie opłacone. Dlatego przed zakupem domu zdecydowanie konieczne jest dokładne rozeznanie się w temacie, przekalkulowanie różnych opcji, solidne określenie swoich możliwości finansowych oraz umiejętności w zakresie prac remontowo-budowlanych.