Oferta okapów kuchennych na polskim rynku jest bardzo bogata. Oprócz tak oczywistych kwestii, jak rodzaj urządzenia (teleskopowy, kominowy itp.) oraz jego wydajność, bardzo ważny jest także poziom głośności.
Głośność okapu kuchennego – kiedy okap jest cichy a kiedy głośny?
Głośność przeciętnej konwersacji to około 50 DB, ruch uliczny generuje około 70 DB, a koncert w klubie – nawet 100 DB. Dobry, a więc także cichy okap, nie będzie swoją pracą przeszkadzał w rozmowie lub oglądaniu ulubionego programu telewizyjnego podczas wykonywania prac kuchennych. Umożliwi także przygotowywanie potraw również w godzinach nocnych – bez obaw, że będziemy przeszkadzać sąsiadom. Dlatego właśnie warto szukać takiego okapu, którego poziom głośności zapewni komfortowe warunki. Do takich okapów należą produkty marki Solgaz. Poziom głośności, nawet na najwyższym biegu, nie przekracza 65 DB, co można śmiało uznać za naprawdę imponujący wynik. Szczegóły można poznać, klikając w link https://solgaz.eu/blog/jak-wybrac-cichy-okap-kuchenny/
Dlaczego okap zaczął głośniej pracować?
Okap po pewnym czasie użytkowania (lub nawet od razu) może zacząć pracować głośniej, nawet na niższych biegach. Do zwiększenia głośności pracy okapu mogą się przyczynić:
– filtr przeciwtłuszczowy
– filtr węglowy (o ile występuje w danym modelu)
– zagięty przewód wentylacyjny – powinien być w miarę możliwości prosty (im więcej zagięć, tym gorzej będzie spełniał swoje zadanie)
– sposób montażu okapu
– średnica przewodu wentylacyjnego
– niedrożność przewodu kominowego
Jak wyciszyć okap kuchenny?
Okap kuchenny może zwiększyć natężenie głośności z wielu powodów, w tym wymienionych powyżej. Na szczęście rozwiązania tego problemu są całkiem proste:
– Filtr przeciwtłuszczowy pochłania parę, a wraz z nią kurz oraz tłuszcz pochodzący ze smażonych potraw. Jeśli nie będzie czyszczony regularnie, nie tylko spowoduje głośniejszą pracę urządzenia (ponieważ silnik poddawany jest większemu obciążeniu), ale skraplająca się na nim para wodna może kapać (razem z zebranymi zabrudzeniami) do znajdujących się poniżej garnków lub patelni. Najprostszym sposobem na oczyszczenie jest użycie zmywarki. Jeśli nie posiadamy zmywarki możemy, filtr namoczyć w wodzie z płynem do mycia naczyń a następnie wyszorować. Filtr szczególnie mocno zabrudzony można wygotować w garnku z roztworem z sody oczyszczonej (o ile nie ma tam elementów, którym mógłby zaszkodzić wrzątek).
– Warto regularnie wymieniać filtry węglowe
– Jeżeli przewody wentylacyjne mają zbyt wiele zakrzywień, być może warto uprościć konstrukcję.
– Jeśli okap nie został prawidłowo zamontowany, ponowne zamontowanie we właściwy sposób również zabierze nam kilka decybeli
– Niekiedy również komin wymaga udrożnienia
– Przewód wentylacyjny musi być drożny i mieć średnicę zgodną z zaleceniami producenta.
Nowoczesne okapy kuchenne – dlaczego warto się na nie zdecydować?
Oferta okapów kuchennych jest bardzo bogata – od prostych, „tradycyjnych”, po bardziej zaawansowane. Każdy okap oczywiście spełnia swoje podstawowe zadanie, jakim jest oczyszczanie powietrza z nadmiaru zapachów i wilgoci. Warto jednak zauważyć, że współcześnie pojawia się coraz więcej urządzeń o większej ilości oferowanych funkcji. Nowoczesny okap, dzięki zainstalowanemu sensorowi, może na przykład uruchamiać się tylko wtedy, gdy jest faktycznie potrzebny, a po odprowadzeniu z powietrza niepożądanych składników – wyłączać się. Dzięki temu zaoszczędzimy energię. Cennym rozwiązaniem jest także możliwość sterowania za pomocą pilota lub panelu dotykowego na szklanej powierzchni (łatwiejszego do umycia niż tradycyjne przyciski), a także za pomocą gestów. Warto wspomnieć tu o firmie Solgaz, której okapy prezentują wyżej wymienione walory, a ponadto są bardzo ciche – maksymalna głośność tych urządzeń to tylko 65 DB. Pełną ofertę znajdziesz pod adresem https://solgaz.eu/okapy/.