Zabezpieczenia w klamkach do okien

Odpowiednie zabezpieczenie domu przed włamywaczami to priorytet. W tym inwestujemy w zaawansowane technologie często nie skupiając się na podstawowych rzeczach. Drzwi z systemem antywłamaniowym to przez to standard stosowany przez większość producentów.

Mało kto jednak się zastanawia jak ważne jest zabezpieczenie okien, szczególnie gdy mieszkamy na parterze i dostęp do domu przez nie jest bardzo łatwy. Warto, abyśmy przed zakupem stolarki okienne zastanowili się nad wyborem odpowiednich klamek. Te w większości posiadają już odpowiednie systemy gwarantujące bezpieczeństwo dzieciom, a także mieniu przed włamywaczami.

System z dźwiękami ostrzegawczymi

Klamki do okien i technologie w nich stosowane od wielu lat nieustannie się rozwijają. Wielu producentów wymyśla coraz to nowsze zabezpieczenia zarówno przed ciekawskimi dziećmi, jak i przed potencjalnymi włamywaczami. Jednym z nich jest znajdujący się w klamce sygnał bezpieczeństwa.

Zasada jego działania nie jest skomplikowana. Cały system znajduje się wewnątrz klamki, a więc z zewnątrz wygląda ona po prostu zwyczajnie. Sygnał uruchamiany jest w momencie próby otwarcia okna z zewnątrz. Słychać wtedy charakterystyczne klikanie, które ma za zadanie poinformować mieszańców, że ktoś nieproszony chce wejść do domu. Jednocześnie uruchamiana wtedy jest blokada klamki, która nie pozwala na jej otwarcie.

Zamek na klucz w klamce

Zamek montowany w klamce to jedno z najczęściej stosowanych zabezpieczeń. Jego działanie w dużej mierze przypomina ten w drzwiach. Dzięki temu rozwiązaniu włamywaczom znacznie trudniej będzie dostać się do środka, nawet poprzez podważenie okna. Poza tym jest to doskonała ochrona przed dziećmi. Wystarczy zakluczyć klamkę, a klucz schować w ustronnym miejscu, do którego nasze pociechy nie będą miały dostępu.

Klamka z kluczykiem blokuje otwieranie okna znacząco obniżając ryzyko dostania się do domu przez niepowołane osoby. Bez kluczyka otwarcie skrzydła jest wręcz niemożliwe. Rozwiązanie takie jest stosowane także w oknach dziecięcych.

Przycisk w klamce gwarancją bezpieczeństwa

Taki rodzaj klamki nieznacznie różni się od klasycznych modeli. Widać bowiem na nim przycisk, który służy pozwala obracać klamką. Zasada działania jest bardzo prosta. W celu zmiany pozycji klamki należy wcisnąć przycisk, a następnie poruszyć nią.

Oczywiście jest to pewne zabezpieczenie. Jednak mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci, warto rozważyć inną opcję. Rzucający się w oczy guzik daje do myślenia dziecku, przez co te ochoczo go wciska i poruszając klamką jest w stanie otworzyć okno.