Ekogroszek, czyli zielone paliwo przyszłości – kilka porad w sprawie użytkowania

0
643

Ekogroszek zawojował nasz kraj, coraz więcej osób decyduje się na stosowanie go jako podstawowego paliwa w wytwarzaniu energii cieplnej. Pod tym względem, ekogroszek sprawdza się idealnie. Jest wysoce energetyczny, zawartość substancji szkodliwych jest wyjątkowo niska, a ponadto – jest stosunkowo tani. Nie można też zapomnieć, że ekogroszek jest łatwy w użytkowaniu, a jego spalanie przebiega w znacznym stopniu automatycznie. Poniżej udzielamy kilku porad dedykowanych dla użytkowników tego zielonego paliwa. Dowiesz się jak używać ekogroszku, jakie oferuje możliwości grzewcze oraz dlaczego warto się na niego zdecydować.

W czym i jak spalać ekogroszek? 

Ekogroszek to paliwo przeznaczone do wykorzystania w specjalnych kotłach, dedykowanych do spalania paliw stałych. Wielu użytkowników ekogroszku korzysta z kotłów wyposażonych w automatyczny podajnik – tłokowy lub ślimakowy (nazywany też retortowym). Jest to duże ułatwienie z perspektywy osób odpowiedzialnych za działanie kotłowni. Przede wszystkim – kotły takie pracują w dużym zakresie automatycznie, bez potrzeby Twojego nadzoru lub udziału. Głównym zadaniem, jakie Cię czeka, będzie napełnianie zbiornika na ekogroszek oraz usuwanie nadmiaru powstającego popiołu. Kocioł natomiast sam dobierze odpowiednią ilość paliwa oraz przetransportuje je do wnętrza paleniska. 

By maksymalnie obniżyć koszty ogrzewania domu, warto wybrać nie tylko dobrej jakości ekogroszek, ale również kocioł o odpowiedniej mocy. Ustalenie wartości tego parametru zależy w dużym stopniu od rozmiaru budynku, który będzie ogrzewał oraz od Twoich oczekiwań w zakresie ilości wyprodukowanego ciepła. Odmienną temperaturę uzyskuje się podczas ogrzewania domu mieszkalnego, odmienną w ogrzewaniu szpitala lub szkoły. Ponadto, ważne jest, czy kocioł będzie wytwarzał ciepło wyłącznie do instalacji grzewczej, czy także będzie podgrzewał wodę użytkową. 

Gdzie i jak kupować ekogroszek? 

Dla osób pragnących kupić ekogroszek sklep internetowy SamBudRol przygotował rozbudowaną ofertę, składającą się z kilku odmian tego paliwa. Znajdziesz ekogroszek dedykowany dla osób o rozmaitym zapotrzebowaniu na ciepło, a także przeznaczony do ogrzewania zarówno pomieszczeń mieszkalnych jak i przemysłowych. Wybierając konkretny typ ekogroszku, warto kierować się w pierwszej kolejności jego siła opałową, która jest wyrażona w Mj/kg paliwa. Przeciętnej jakości ekogroszek powinien mieć moc opałową na poziomie 24-26 Mj. Paliwa wysokiej klasy, przeznaczone dla najbardziej ciepłolubnych odbiorców, mogą mieć moc opałową dochodzącą do 30 Mj na kilogram paliwa. 

Kolejną ważną sprawą jest zawartość wilgoci oraz procentowy udział siarki. Oba parametry powinny być jak najniższe – zarówno wilgoć jak i siarka negatywnie wpływają na jakość paliwa. Przeciętnej jakości ekogroszek może być wilgotny na poziomie od 6 do nawet 12 procent. Wysokiej klasy paliwa mają obniżony poziom wilgoci, który nie przekracza 10 procent, a często jest nawet dużo niższy.

Procentowy udział siarki w poszczególnych dostępnych ekogroszkach również może się różnić, zawsze jednak powinien wynosić mniej niż 1 procent. Jeśli parametr ten jest wyższy, być może masz do czynienia nie z prawdziwym ekogroszkiem, ale z jego podrabianym odpowiednikiem. Niestety, niektórzy nieuczciwi dostawcy paliw opałowych mieszają ekogroszek ze zwykłym miałem węglowym, w rezultacie zwiększając procentowy udział siarki.