Drewniane elementy znajdują się niemal w każdym domu czy mieszkaniu. W niektórych lokalach można znaleźć nawet kilkudziesięcioletnie i starsze listwy czy poręcze. Jak każdy przedmiot, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a czasami napraw. Podpowiadamy, jak dbać o drewniane elementy, by służyły nam jak najdłużej.
Jak pielęgnować elementy z drewna?
Sposób pielęgnacji elementów z drewna w dużej mierze zależy od miejsca, w którym się znajdują, a także tego, jak są wykończone. Jedną z częstszych metod wykańczania często używanych powierzchni, takich jak meble czy poręcze jest ich lakierowanie lub pokrywanie farbami olejnymi. Tak zabezpieczone elementy drewniane są w zasadzie odporne na uszkodzenia, a konserwacja może się ograniczać do kontrolowania stanu powłoki. Nieco więcej zachodu wymagają takie przedmioty, które są wykonane z surowego drewna, bez impregnacji czy malowania. Dobrym pomysłem jest impregnowanie ich specjalnym olejem do drewna, ale nawet zwykły olej rzepakowy pozwoli zachować żywy kolor i zabezpieczyć je przed zniszczeniem od wilgoci. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że o wiele mniej widoczne są różnego rodzaju otarcia czy zadrapania. Lakierowana powłoka, gdy ulegnie zniszczeniu, często w zasadzie nadaje się do całkowitego zdjęcia i nałożenia na nowo.
Co zrobić, gdy elementy z drewna ulegną uszkodzeniu?
Poza starzeniem się powierzchni, elementy z drewna mogą ulec mniej lub bardziej poważnym uszkodzeniom mechanicznym. Niektóre można dość łatwo naprawić – na przykład otwory po gwoździach czy wkrętach można wypełnić specjalnymi kitami, które szczelnie wypełniają ubytki. Czasem jednak warto skorzystać z usług stolarza, takiego jak https://stolmar.co.pl. Sytuacje, w których pomoc fachowca jest niezastąpiona, to szczegółowa renowacja danego elementu z drewna lub wykonanie nowego na zamówienie. Da nam to pewność, że części mebla będą do siebie dokładnie pasować, a przede wszystkim będą trwałe i bezpieczne w użytkowaniu. Ma to szczególne znaczenie tam, gdzie elementy drewniane pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także konstrukcyjną.