Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego oczka wodnego jest filtr. Dobranie odpowiedniego sprzętu jest kluczowe dla estetycznego wyglądu zbiornika, jakości wody czy też kondycji ryb i roślin. Na rynku dostępnych jest jednak tak wiele urządzeń, że podczas zakupów można poczuć się nieco przytłoczonym. Dowiedz się, czym należy kierować się przy wyborze filtra do oczka wodnego.
Wydajność sprzętu
Wbrew pozorom nie zawsze trzeba wybierać urządzenie o największej wydajności. W przypadku małego, słabo zarybionego zbiornika odpowiedni poziom filtracji wody może zapewnić model o mniejszej mocy. Nie należy oczywiście przesadzać np. w celu zaoszczędzenia pieniędzy, ponieważ to właśnie od filtra zależy w dużej mierze jakość wody i poziom zaglonienia. Ponadto ten element wyposażenia chroni przed szkodliwymi związkami, bakteriami i mikroorganizmami.
Sprzęt warto po prostu dopasować do potrzeb konkretnego zbiornika. Wydajny filtr do oczka wodnego jest bardzo ważny zwłaszcza w przypadku dużej powierzchni i silnego zarybienia. Istotny jest jednak również poziom nasłonecznienia – problem z glonami z pewnością będzie większy w zbiornikach, które nie są zacienione. Pod uwagę należy również wziąć same ryby, ponieważ niektóre gatunki wymagają filtra o większej wydajności.
Rodzaj filtra
Bardzo ważną kwestią podczas zapoznawania się z asortymentem sklepu powinno być ustalenie tego, jaki rodzaj filtra sprawdzi się najlepiej w przydomowym oczku wodnym. Jest to o tyle ważne, że montaż niektórych urządzeń powinien być zaplanowany najlepiej jeszcze podczas projektowania zbiornika. Dotyczy to np. popularnych filtrów ciśnieniowych, które należy wkopać w ziemię w pobliżu oczka wodnego.
Rodzaj sprzętu może także zależeć od wielkości zbiornika – filtr ciśnieniowy sprawdzi się lepiej w mniejszych oczkach, natomiast w przypadku modelu przepływowego takie parametry nie odgrywają znaczenia. Warto jednak wiedzieć, że o ile filtr ciśnieniowy nadaje się do tworzenia kaskad, o tyle wersja przepływowa już niekoniecznie. Nie każdy filtr będzie także pracował w wodzie, w związku z czym konieczny może być montaż zewnętrzny.
Warto również wiedzieć, że na rynku dostępne są filtry mechaniczne, mechaniczno-biologiczne i biologiczne. W przypadku modeli mechanicznych odbywa się tylko wstępna filtracja i drobne zanieczyszczenia mogą nie zostać usunięte. Dla niektórych osób istotna może być również możliwość ukrycia filtra przy pomocy np. roślin lub kamieni, co może dać ciekawy efekt wizualny i wyglądać bardziej estetycznie.
Kompatybilność z pompą
Początkującym fanom oczek wodnych dość często umyka kwestia dopasowania filtra do pompy. Oba urządzenia są niezbędnym wyposażeniem i w mniejszym lub większym stopniu są od siebie zależne. Ich kompatybilność jest zatem ważna i należy zwrócić na nią uwagę podczas zakupów. W sklepie Aquael zastosowano spore ułatwienie i w parametrach filtra można znaleźć informację o rekomendowanej pompie.