Przeszklony salon z widokiem na przepiękne rośliny w śnieżne dni to marzenie wielu właścicieli domów. Ogród zimowy stanowi doskonały sposób na zwiększenie powierzchni użytkowej domu oraz pozwala na niesamowity relaks, nawet wówczas gdy aura nie sprzyja. Jakie są koszty założenia i utrzymania takiej oazy roślinności?
Czym jest ogród zimowy?
Ogród zimowy to nic innego jak przeszklona konstrukcja, która może być oparta na szkielecie drewnianym, aluminiowym oraz stalowym. Najczęściej przylega on do powierzchni domu i swym wyglądem przypomina nieco tradycyjną szklarnię. Jednak w przeciwieństwie do niej nie ma w nim warzyw, lecz przepiękne rośliny ozdobne. W takim wyjątkowym miejscu doskonale prezentują się okazy śródziemnomorskie, takie jak:
– oleander,
– fuksja,
– datura.
W ogrzewanych przestrzeniach, w których temperatura przekracza 20 st. C. można też z powodzeniem hodować:
– róże chińskie,
– begonie,
– anturium,
– fiołki afrykańskie,
– skrzydłokwiaty,
– ananasy.
Jakie są koszty budowy zimowego ogrodu?
Przeszklona oaza, pełna bujnych i okazałych roślin jest doskonałym miejscem do wypoczynku i relaksu, wówczas gdy za oknem jest zimno i mocno sypie śnieg. Niestety stworzenie takiego miejsca wiąże się z kosztami. Zimowy ogród potrafi być w pełni funkcjonalny tylko wtedy, gdy znajduje się w nim odpowiedni system wentylacji i podgrzewania, który umożliwi roślinom prawidłowy wzrost. Do tego celu świetnie sprawdzają się nawiewniki oraz wentylator. Urządzenia te pozwalają na eliminację ciepłego powietrza z wewnątrz budynku. A w celu utrzymania odpowiedniej temperatury w zimne dni trzeba zamontować grzejniki lub system ogrzewania podłogowego.
Trudno jest jednoznacznie określić, jakie są koszty budowy zimowego ogrodu, gdyż są one uzależnione od jego wielkości oraz wyposażenia. Nie bez znaczenia są też preferencje użytkowników oraz właściwe dostosowanie warunków do potrzeb hodowanych w nim roślin. Cena budowy jest zawsze znacznie wyższa, wówczas gdy z ogrodu zamierzamy korzystać przez okrągły rok. W jej skład wchodzi koszt:
– projektu,
– użytych materiałów,
– założenia niezbędnych instalacji,
– usług firmy budowlanej.
Jakie są koszty utrzymania zimowego ogrodu?
Inwestując w takie przedsięwzięcie, trzeba zawsze mieć na uwadze koszty jego utrzymania. Są one zależne od:
– rodzaju posadzonych roślin – gatunki egzotyczne i wrażliwe na temperatury wymagają zawsze dodatkowego naświetlenia oraz odpowiedniej wentylacji,
– funkcji ogrodu zimowego – chcąc, aby pomieszczenie to było miejscem do rekreacji, trzeba liczyć się z kosztami związanymi z ogrzewaniem i wentylacją.
Do kalkulacji kosztów związanych z utrzymaniem ogrodu zimowego należy też doliczyć opłaty związane z konserwacją materiałów. Trzeba też pamiętać o tym, że rośliny wymagają stałej pielęgnacji, więc podczas czasowej nieobecności w domu potrzebna będzie osoba do opieki nad nimi.
Co prawda, koszty założenia oraz utrzymania zimowego ogrodu nie są małe, ale warto zdecydować się na takie przedsięwzięcie. Oaza pełna bujnej roślinności potrafi bowiem zapewnić niesamowity relaks i wypoczynek o każdej porze roku.