Jak rozjaśnić ciemne wnętrze?

Wiele osób musi wynajmować mieszkanie w tanich, ale ciemnych blokach czy też suterenach gdzie wpada mało światła. Takie mieszkania może i są tanie, ale zarazem przygnębiające i po jakimś czasie można mieć dość mieszkania w nich. Zwłaszcza zimą, kiedy trudniej o naturalne światło może to być problematyczne. Jeśli jednak możemy ingerować w wygląd takiego mieszkania czy zrobić w nim mały remont na pewno znajdzie się sposób, aby nawet najciemniejsze wnętrze zrobiło się jasne i przytulne.

Kolory ścian
Najprościej jest pomalować ściany na biało. Ten kolor świetnie odbija jakiekolwiek wpadające światło słoneczne przez co od razu w pomieszczeniu robi się jaśniej, a do tego cieplej. Można też użyć jasno żółtej – słonecznej farby albo innych pastelowych barw. Warto postawić na ciepłe z natury kolory jak beże, czy nawet rozbielony pomarańcz. Takie kolory nie przytłaczają, dodają ciepła i nie pochłaniają światła.

Kolor podłogi
Tutaj już nie pójdzie nam zmiana tak łatwo. Ale warto postawić na jasne panele na przykład w kolorze sosny. Czy też szare kafelki. Jeśli nie planujemy remontu można na obecną podłogę położyć jasny dywan w odcieniu beżu, kawy z mlekiem czy szarości. Biały niestety będzie szybko się brudził, choć wyglądałaby najlepiej. Zamiast dywanu można też położyć łatwiejszą w czyszczeniu wykładzinę dywanową na całej podłodze (oprócz kuchni i łazienki). Jeśli mamy parkiet w dobrym stanie nie warto go zrywać. Warto za to go wycyklinować i przemalować na jaśniejszy kolor.

Odpowiednie meble
Ciemne meble nie będą dobrze służyć, ponieważ sprawiać będą wrażenie ciężkich. Koniecznie trzeba wybrać jasne meble i jak najmniejszą ich ilość, ponieważ dużo mebli porozstawianych na każdej ścianie może sprawiać, że pomieszczenie wyda się zagracone, a przez to jeszcze bardziej ciemne. Mebli nie trzeba wymieniać na nowe. Podobnie jak w wypadku parkietu też można je przemalować albo kupić specjalną okleinę do frontów, aby dać im nowe życie.

Dodatkowe światło
Oprócz zwyczajnych lamp sufitowych i kinkietów warto postawić na dodatkowe oświetlenie jak stojące lampy, nawet w przedpokoju jeśli to potrzebne czy ozdobne girlandy świetlne, które oświetlą każdy kąt.