Jaka pościel?

Żeby się dobrze wyspać potrzebne będzie nie tylko wygodne łóżko z odpowiednim materacem, ale też pościel. Odpowiednio dobrana pościel może sprawić, że praktycznie odpłyniemy w sen, a jednocześnie kiedy rano zaścielimy ponownie łóżko będzie ono wyglądać ładnie, a cała sypialnia gustownie. Są dwa popularne rodzaje pościeli: satynowa i bawełniana. Która jest lepsza?

Jedwabna, czyli luksusowa
Jedwab to jeden z droższych materiałów, ale jest całkowicie naturalny, delikatny i zarazem trwały. Pościel zrobiona z tego materiału jest przyjemna w dotyku, ale nie rozrywa się szybko nawet gdy ktoś ma bardzo niespokojny sen. Jedwab ma też świetne właściwości zdrowotne. Pomaga regulować temperaturę ciała przez co mniej się pocimy, ale jednocześnie zapewnia ciepło. Materiał ten jest świetny nawet dla osób z delikatną skórą, podrażnieniami czy alergiami, ponieważ nie uczula ani nie podrażnia.

Niestety jedwab nie ma samych zalet. Materiał ten wymaga specjalnej pielęgnacji, prania w niskiej temperaturze w programie do delikatnych rzeczy, a nawet w specjalnym płynie do jedwabiu. Poszewki na poduszki i kołdrę najlepiej przed praniem włożyć w woreczki ochronne. Poza tym chyba największym minusem jest cena jedwabnej pościel. Może ona oscylować w graniach 1000 zł.

Bawełniana pościel
Najbardziej popularna jest pościel z bawełny. Jest lekka, wykonana z naturalnego materiału, dość trwała i nie ma problemu z jej praniem. Zarazem dobrze utrzymuje ciepło, zapewnia przepływ powietrza dzięki czemu podczas snu skóra nią przykryta może swobodnie oddychać. Poza tym komplet bawełnianej pościeli można już kupić nawet w osiedlowych marketach, a wzorów do wyboru jest coraz więcej.
Rozróżnia się jednak cztery rodzaje bawełny, z których produkowana jest pościel.

Najbardziej popularna to kora – nazywana tak, ponieważ ma fakturowaną strukturę. Jej zaletą jest trudne pogniecenie i niska cena, ale nie wygląda ona luksusowo. Z kolei flanela bawełniana jest bardzo lekka, ciepła i miła w dotyku – idealna na zimne pory roku, ale również niezbyt efektowna. Na bawełnie satynowej wykonuje się różne nadruki, dlatego jest to najpopularniejszy materiał z wzorami. Jest gładka, miła w dotyku i lekka, ale najlepiej sprawdzi się w ciepłych porach roku. Najdroższa, ale za to najbardziej wytrzymała jest bawełna egipska, która świetnie sprawdzi się przez cały rok.