Sielski wiejski krajobraz bardzo często chce się przenieść do miasta, tęskniąc za namiastką natury. Nieco łatwiej mają osoby, które dysponują własnym ogrodem, wszak mogą w nim zasadzić, co im się tylko żywnie podoba, oczywiście pod warunkiem, że gleba i stanowisko na to pozwalają. W każdym razie mogą spełnić swoje marzenie o wiejskim ogrodzie. Jeśli i Ty jesteś wśród jego entuzjastów, to mamy dla Ciebie 5 rad, jak go stworzyć.
Po pierwsze: piękne rabaty
Na pewno w ogrodzie w wiejskim stylu nie może zabraknąć rabat, wszak one tworzą doskonałą obwódkę wokół domu czy też ogrodowych ścieżek. Co najlepiej wybrać na rabatę w stylu wiejskim? Tu nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Można bowiem postawić na kwiaty jednoroczne czy dwuletnie, np. fiołki, maki, czy słoneczniki, tworząc przed domem namiastkę wiejskiej łąki. Równie dobrze sprawdzą się jednak tulipany, wszak one zdobiły nie jeden ogród obok wiejskiego dworku. Oczywiście na samym początku należy wybrać odpowiednie cebulki tulipanów. Należy zwrócić uwagę by nie było na nich widocznych plam, świadczących o chorobach grzybowych. Na pewno dobrzy hodowcy i dostawcy dokładają wszelkich starań, aby można było zakupić wyselekcjonowane najlepsze okazy. Warto sięgnąć do oferty sklepu cebulki-kwiatowe.pl, gdyż wśród niej można znaleźć wiele ciekawych gatunków, np. tulipany papuzie czy Kaufmanna. Niektóre gatunki mają postrzępione płatki, inne wyrastają wyjątkowo wysoko i mogą górować nad mniejszymi okazami. Warto postawić na wielobarwność, wszak tak przedstawia się kwitnący krajobraz wsi. W końcu zawsze możemy wziąć pod uwagę wieś holenderską, gdzie rzeczywiście można takie krajobrazy zobaczyć.
Po drugie: niewielki ogródek warzywny czy ziołowy, wszak na wsi każdy coś uprawia, choćby na własny użytek
Nasza kolejna rada dotyczy stworzenia ogródka warzywnego. Warto uprawiać coś w swoim ogrodzie w wiejskim stylu, tym bardziej że można wybrać nietrudne w uprawie zioła czy warzywa. Możesz postawić na włoszczyznę hodowaną pod osłonami albo też wybrać pomidory czy paprykę, a nawet ogórki. Wśród ziół na pewno nie zabraknie tych prowansalskich, które można prowadzić także w doniczkach ustawionych wokół domu. Oczywiście sprawdzą się też te bardziej tradycyjne zioła i przyprawy, jak choćby koper, czy lubczyk.
Po trzecie: szpalery w stylu wiejskiego dworku
Jeśli Twoją inspiracją są ogrody wokół wiejskich dworków, to na pewno nie może w Twoim zabraknąć szpalerów posadzonych wokół ścieżek. Najlepiej nadadzą się na nie tuje albo cyprysiki. Postaw na odmiany, które są bardziej odporne na zanieczyszczenia, zwłaszcza jeśli Twój dom usytuowany jest blisko ruchliwej drogi. Szpalery mogą tworzyć również kwitnące krzewy, jak choćby hortensje, ale tutaj konieczne jest zachowanie odległości przy sadzeniu i regularne przycinanie.
Po czwarte: soliter symbolizujący rodzinną tradycję
W wiejskim ogrodzie nie może zabraknąć również solitera, czyli pojedynczego górującego nad resztą ogrodu drzewa. To ono przypomina nam o rodzinnej tradycji, choćby tej mówiącej, że mężczyzna powinien wybudować dom, spłodzić syna i posadzić drzewo. My jednak mamy na myśli bardziej symbolikę drzewa i jego skojarzenia ze słowem rodzina. Wszak podobnie jak drzewo, rodzina ma wiele gałęzi, czyli krewnych, wyrastających z jednego pnia, czyli przodka. Duże drzewo w ogrodzie może być bardzo pospolite. Możesz wybrać rodzimy dąb, czy klon, ale równie dobrze możesz zdecydować się na duże drzewa, które w naturze rosną np. w Azji, jak choćby miłorząb japoński.
Po piąte: drewniana architektura ogrodowa
Na sam koniec pragniemy jeszcze doradzić, by w ogrodzie w wiejskim stylu nie zabrakło drewnianej architektury. Można postawić na ławeczki albo wybrać drewnianą altankę. Ważne by było to miejsce, które gromadzi rodzinę. Świetnie sprawdzają się także długie ławy postawione przy drewnianym stole, które posłużą do biesiadowania. Można postawić je pod specjalnie przygotowaną drewnianą wiatą.
Nasze rady dotyczące ogrodu w stylu wiejskim to jedynie drobne sugestie, wszak ważne jest to, byś to Ty dobrze czuł się w swoim ogrodzie i chętnie w nim przebywał, czy to na samotnej kontemplacji swojej wiejskiej przyrody czy spotykając się z rodziną.