Jak wybrać klamkę do drzwi

Klamka do drzwi jest przede wszystkim elementem funkcjonalnym, który jest niezbędny do otwierania całego skrzydła. Dlatego też w pierwszej kolejności powinna być wygodna i użyteczna. Jednak nie można zapominać, że jednocześnie może pełnić rolę ozdobną. Z tego powodu powinna również dobrze się prezentować i zostać dopasowana do wystroju całego wnętrza. Zobaczmy zatem, jaką klamkę do drzwi można wybrać.

Wygodna rękojeść i wysoka wytrzymałość

Klamki w wielu miejscach są przede wszystkim elementami funkcjonalnymi, które mają za zadanie służyć wielu osobom w częstym otwieraniu drzwi. Dzieje się tak w szczególności w przestrzeniach publicznych, gdzie muszą obsługiwać wejście przez cały dzień bez najmniejszego szwanku, niezależnie od tego, czy zostaną naciśnięte mocniej, czy lżej.

Z tego powodu każda klamka do drzwi oraz znajdujący się przy niej mechanizm zapadkowy, który pomaga w zablokowaniu lub odblokowaniu drzwi, powinny być wykonane z jak najlepszych materiałów. Klamki do drzwi będą dzięki temu niezawodne i wytrzymałe, co przełoży się na ich wieloletnie bezproblemowe działaniu.

Co więcej, powinny zostać wyposażone w wygodną, najlepiej lekko zaokrągloną i wyprofilowaną rękojeść. Dzięki temu będą ułatwiały otwieranie drzwi dosłownie każdej osobie, zarówno młodej, jak i starszej, niezależnie od wielkości ręki czy też siły nacisku. Warto zadbać o ich lekkie działanie, co tym bardziej ułatwi korzystanie z wejścia osobom wiekowym, chorym lub dzieciom.

Odporne na działanie czynników zewnętrznych

Wiele klamek narażonych jest na działanie czynników zewnętrznych. Zarówno te, które znajdują się na drzwiach wejściowych domów i budynków wielorodzinnych, jak i te, które zostały przeznaczone do instytucji, mogą być poddane działaniu wiatru niosącego pył, deszczu i śniegu, a także skrajnych temperatur. Mocna budowa klamek i wykonanie ich z materiału odpornego na korozję sprawiają, że są one odporne na każde uszkodzenie. Dzięki temu doskonale sprawdzają się nawet w najbardziej wymagających warunkach.

Dopasowane do całego wnętrza

Dużo powiedzieliśmy już o funkcjonalności i wygodzie użytkowania klamek. Jednak ważną cechą tego elementu jest także jego wygląd, który powinien dobrze odzwierciedlać wygląd całego wnętrza. Z tego powodu do pokoju w stylu glamour lepiej będą pasować barokowe, pałacowe klamki o bogatym zdobieniu, a do minimalistycznego pomieszczenia idealnie proste, pozbawione jakichkolwiek ozdób.

Warto także przyjrzeć się kolorystyce klamki. Najbardziej popularne są wciąż te, które mają srebrzysty lub złocisty kolor. Należy jednak wziąć pod uwagę, że do niektórych rodzajów drzwi czy wystrojów wnętrz znacznie lepiej mogą pasować także inne modele klamek, na przykład czarne czy kolorowe. Dobrym pomysłem może być eksperymentowanie z nimi, aby uzyskać optymalny wygląd pomieszczenia.

A może gałka lub antaba?

Alternatywą dla klamki może być także funkcjonalna gałka albo antaba. Są to rozwiązania stosowane w miejscach, w których nie ma konieczności otwierania drzwi z obu stron samą klamką i mogą one być wyposażone w system zatrzaskowy, wymagający użycia klucza. Często ma to miejsce w domach wielorodzinnych, na przykład w przejściach do garażu czy innych częściach wspólnych.

Również antaby są szeroko rozpowszechnione, zwłaszcza w przypadku wejść ciężkich, jak drzwi przeciwpożarowe, albo takich, które otwierane są przez wiele osób różnego wzrostu. Antaba ułatwia im wówczas ich otwarcie bez względu na osobiste preferencje dotyczące wysokości i przyspiesza przejście. Z tego powodu możemy je spotkać w wielu przestrzeniach publicznych, na przykład w centrach handlowych.