Kosa spalinowa czy elektryczna

Kosa zarówno spalinowa, jak i elektryczna stanowią doskonałe uzupełnienie kosiarki. To właśnie dzięki kosie można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, porządkując je, pielęgnując, pozbywając się trawy rosnącej tuż przy murku bądź chaszczy otaczających np. rozmaite rabaty roślinne.

Który jednak sprzęt będzie bardziej odpowiedni? Czym się kierować podczas wybierania poza ceną urządzenia?

Kosa spalinowa – mocniejsza i do zadań specjalnych

Kosy spalinowe to urządzenia cięższe, większe, mocniejsze, dzięki czemu radzące sobie z najtrudniejszymi zadaniami. Mogą być wyposażone w żyłkę lub tarcze tnące, co oznacza, że uporają się nawet z twardymi krzakami, którym inny sprzęt nie da rady.

Kosom spalinowym nie można odmówić mocy i wydajności. Doskonale sprawdzają się podczas pracy na dużych terenach, bo nie są zależne od źródła prądu. Szybciej i wygodniej można z nimi poradzić sobie z podkaszaniem na dużych terenach. Taki sprzęt przydaje się zatem nie tylko profesjonalistom, celem podkaszania na terenach miejskich, ale i użytkownikom prywatnym, którzy mają bardzo duże ogrody.

Mając do dyspozycji kosę spalinową można również ścinać wysokie i gęste trawy, krzaki czy chaszcze, przy których model elektryczny prawdopodobnie uległby uszkodzeniu. W wyborze odpowiedniego modelu kosy spalinowej pomoże narzędzie, jakim jest ranking kos spalinowych.

Kosa elektryczna – mniejsza, lżejsza i tańsza

Kosy elektryczne należą do urządzeń tańszych, lżejszych i bardziej poręcznych od spalinowych odpowiedników. Na małych przestrzeniach radzą sobie wystarczająco dobrze. Będą zatem świetnym wyborem dla użytkowników, którzy tylko raz na jakiś czas potrzebują uporać się np. z trawą tuż przy murku lub obrzeżach rabat i innych kompozycji kwiatowych pośród zielonej przestrzeni.

Niewielki hałas, który generują, nie przysparza niewygody podczas ich użytkowania. Są stosunkowo łatwe w manewrowaniu, a ich wydajność i trwałość wystarczająca do zadań o przeciętnym stopniu trudności.

Dla osób, które stawiają na ekologiczne rozwiązania, elektryczna kosa również będzie odpowiednim wyborem. Do pracy potrzebuje bowiem dostępu do prądu, a nie paliwa. Nie ma tu ryzyka głośnej pracy silnika spalinowego, a do tego wydzielających się do atmosfery szkodliwych spalin.

Kosy / podkaszarki elektryczne łatwo przechować. Z ich obsługą poradzi sobie nawet amator. Nie są drogie w zakupie, dostępność zaś różnych modeli, np. o dodatkowych funkcjach, pozwala na dopasowanie do indywidualnych potrzeb.

Zobacz także: Wiertarka do domu – jak wybrać najlepszą dzięki rankingom produktów

Spalinowa czy elektryczna? Na co lepiej postawić?

Najważniejsze jest określenie własnych potrzeb i ustalenie budżetu przeznaczonego na zakup urządzenia. Zarówno kosa spalinowa, jak i elektryczna mają zalety i wady, przy czym dostosowane do wielkości i rodzaju powierzchni, z którą mają pracować, są w stanie sprostać wszystkim stawianym przed nimi oczekiwaniom.