Ładny wygląd budynków jest oczkiem w głowie ich właścicieli, praktycznie od zarania cywilizacji. Każdy budynek zdobiono zgodnie z panującą modą i możliwościami technicznymi. Ten trend dotyczy również czasów współczesnych. W ostatnich latach możliwości stylowego wykończenia elewacji znacznie się poszerzyły, a to za sprawą nowoczesnych materiałów wykończeniowych, dzięki którym można osiągnąć bardzo dobre rezultaty nie tylko szybko, ale i relatywnie tanio. Poniżej krótki przegląd technologii, ułatwiających wykonanie estetycznej elewacji budynku lub innych elementów architektury.

Wykończenia wnęk okiennych

Obecnie każda nowa inwestycja, czy to budynek jednorodzinny, czy też blok mieszkalny, jest ocieplana. Podyktowane jest to nie tylko względami ekonomicznymi, ale także przepisami prawa, mówiącymi o efektywności energetycznej budynków. Dobrze wykonane ocieplenie to nie tylko klej, styropian, siatka i na to tynk, ale przede wszystkim różnego rodzaju profile, pozwalające na staranne wykończenie i ozdobienie elewacji. Odpowiednie opracowanie kłopotliwych elementów, takich jak wnęki okienne i drzwiowe, ułatwiają dedykowane do tego celu listwy przyokienne, wśród których warto polecić modele dylatacyjne przyokienne firmy http://www.bellaplast.com.pl. Oferowane są one w gamie kolorów, dostosowanej do dostępnych na rynku barw stolarki okiennej i drzwiowej. Dobre listwy pozwalają na uniknięcie pęknięć na styku tynku i ościeżnic, chronią izolację termiczną przed penetracją przez wodę, a co najważniejsze – dają możliwość wykonania równego i estetycznego wykończenia tynku wokół okien. Zadanie to ułatwia także siatka, dostępna w niektórych modelach listew wykończeniowych. Z kolei zewnętrzne części wnęk okiennych, warto wykonać przy użyciu listew elewacyjnych i kątowników firmy Bellaplast. Elementy te wzmacniają narożniki, a dzięki odpowiedniej konstrukcji, można je stosować zarówno do kątów ostrych, jak i rozwartych.

Wykończone okna warto zabezpieczyć dodatkowo okapnikiem, który zapewnia odprowadzenie wody z dala od powierzchni elewacji oraz wzmacnia dolne wykończenia ich krawędzi. Takie elementy powinno stosować się także wszędzie tam, gdzie zaistnieje konieczność odprowadzenia wody: pod balkonami, gzymsami lub tarasami.

Ładna elewacja z listwami do boniowania

Bonie są, cieszącym się niezmiennym powodzeniem, sposobem na ozdobienie elewacji budynków. Jedną z najprostszych metod na uzyskanie wyrównanych i czystych od zanieczyszczeń, spowodowanych zaprawą tynkarską boni, jest wykorzystanie zamkniętych listw do boniowania, zaopatrzonych w element tracony, chroniący wnętrze boni przed zanieczyszczeniem. Takie elementy łatwo umieścić w izolacji termicznej i zespolić z siatką oraz nałożyć i wyrównać tynk. Po nałożeniu warstwy tynku usuwa się fragment listwy, uzyskując czyste bonie.

Elewacje i wykończenia klinkierowe

Cegła klinkierowa ma swój urok. Budynki, których elewacje są pokryte tym materiałem, mają niepowtarzalny charakter, który ciężko uzyskać za pomocą innych rodzajów cegieł. By jednak osiągnąć ten efekt, ważne jest, aby fugi pomiędzy cegłami zachowywały równą szerokość. Bez zachowania tego parametru, ściana traci wiele na wyglądzie, zaś w skrajnych przypadkach – niestaranne wykonanie i brak wyrównania przestrzeni, pomiędzy cegłami, może być przyczyną odmowy odbioru inwestycji. Celem dokładnego i równego wykonania ściany klinkierowej, warto zastosować dedykowane do klinkieru profile dystansowe. Firma Bellaplast oferuje profile o wymiarach 6, 8, 10 i 12 milimetrów.

Wykańczając elewację, warto zdecydować się na dobre rozwiązania, które nie tylko przyspieszą oddanie inwestycji, ale także pozwolą na jej długi żywot. Da to wymierne korzyści inwestorowi, który nie będzie musiał szybko wykonywać remontu elewacji oraz zapewni spokój firmie budowlanej, ponieważ staranie wykonana elewacja to mniejsza liczba reklamacji i koniecznych do wykonania poprawek.