Narzuta na łóżko

Narzuty na łóżko może nie są niezbędnymi elementami pomieszczeń, ale mimo tego warto je mieć. Potrafią spełniać wiele różnych funkcji w tym samym czasie, a przy tym ich ceny są na tyle niskie i zróżnicowane, że nikt nie powinien mieć problemów z ich zakupem.

Ogólna definicja

Narzuta, inaczej nazywana okryciem, można zostać wykorzystana do przykrycia dowolnej powierzchni do spania bądź wypoczynku – łóżka, kanapy albo tapczanu. W większości przypadków ma kształt prostokąta i rozmiar dopasowany do wymiarów materaca. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczanie powierzchni przed zabrudzeniem bądź zniszczeniem.

W Polsce słowo narzuta często stosuje się wymiennie z określeniami „pled” oraz „kapa”. Warto je jednak zróżnicować. Pledem producenci nazywają bowiem puszyste okrycia wykonywane najczęściej z wełny, podczas gdy znakiem charakterystycznym dla kapy jest jej grubość.

Narzuty i funkcja ochronna

To ta funkcja jest zdecydowanie najważniejsza. Jeżeli narzuta na łóżko nie potrafi jej spełnić, oznacza to, że albo została źle wykonana, albo niewłaściwie dopasowano ją do powierzchni. Rozłożona na łożu lub kanapie musi skutecznie chronić pościel, materac oraz prześcieradło. Nie może dopuścić do tego, by na którymkolwiek z tych elementów osadził się kurz bądź inne zanieczyszczenia.

Funkcja ochronna narzut uwidacznia się również w życiu codziennym. Domownicy często wylegują się na łóżkach i kanapach w ciągu dnia, dlatego dobrze by było, aby nie robili tego bezpośrednio na pościeli, która powinna być utrzymana w stanie idealnej czystości – w przeciwnym wypadku sen nie będzie higieniczny.

Dodatkowe funkcje

Narzuty na łóżko mogą też odegrać rolę dodatkowego okrycia. Latem i wiosną ta funkcja jest przeważnie zbędna, ale już podczas mroźniejszych wieczorów ciepła kapa może zdecydowanie się przydać. Zimą przyjmie postać dodatkowego okrycia dla ciała. Można także posłużyć się nią w ciągu dnia – np. podczas oglądania telewizji – aby nie zabrudzić pościeli.

Oczywiście trzeba też wspomnieć o tym, że narzuta na łóżko oprócz tych dwóch podstawowych funkcji jest również po prostu atrakcyjnym dodatkiem. Efektownie udekoruje wnętrze, podkreślając jego charakter bądź śmiało z nim kontrastując.

Narzuty na łóżko dostępne są w ofercie vegehome.pl.