Jednym z istotniejszych elementów przy wyborze projektu domu jest konstrukcja i rodzaj. Do wyboru są domy parterowe, które w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością, domy z pełnym piętrem oraz projekty z poddaszem użytkowym. Te ostatnie – mimo sporej grupy przeciwników – zdają się wcale nie tracić na popularności.

Faktem jest, że skosy mogą nastręczać pewnym problemów – przede wszystkim zabierają nieco przestrzeni użytkowej, jednocześnie utrudniając nieco zagospodarowanie i aranżację pomieszczenia. Z drugiej jednak strony poddasze kojarzy się z ciepłem, miejscem spokoju, relaksu i ciszy. Najczęściej poddasze wykorzystuje się jako strefę nocną, lokując tam sypialnie oraz łazienkę dla domowników. Ale tak naprawdę na poddaszu zaaranżować można każde pomieszczenie.

Aby było funkcjonalne i komfortowe trzeba dobrze przemyśleć wybór okien dachowych. Pełnią one nie tylko funkcje estetyczną, ale są głównym źródłem światła. Doświetlenie pomieszczeń na poddaszu to zdecydowanie najważniejsza funkcja jaką ma spełniać okno dachowe.

Dokonując wyboru trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii – m.in. kąt nachylenia dachu – im większy tym lepiej, bo dostarcza więcej światła. Czyli jeśli wybraliśmy dach z mniejszym kątem nachylenia trzeba liczyć się z koniecznością wyboru większego okna.

Powierzchnia pomieszczenia – im większa powierzchnia tym większa powierzchnia okien będzie potrzebna.

Sposób rozmieszczenia okien – lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie kilku okien na różnych miejscach w dachu, niż montaż kilku okien obok siebie na jednej tylko ścianie.

Nowoczesne okna dachowe mogą być otwierane na różne sposoby – są okna dachowe uchylne, obrotowe bądź uchylno-obrotowe, oraz mniej popularne rozwieralne i kolankowe. Warto zapoznać się dokładniej z każdym z rodzajów okien i wybrać ten najodpowiedniejszy.

Poza ciekawym designem nowoczesne okna dachowe mają także odpowiednie parametry cieplne, co sprawia, że z powodzeniem mogą być wykorzystywane w budownictwie energooszczędnym, a także spełniają coraz bardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa. I nie chodzi tu tylko o kwestie antywłamaniowe, ale również sposób otwierania okien i zabezpieczenia przed otwieraniem – co jest istotne zwłaszcza gdy w domu mieszkają małe dzieci.

Jeśli natomiast na poddaszu znajduje się łazienka można wybierać w bogatej ofercie okien dachowych odpornych na wilgoć.

Jeśli nie wiemy jakie okna dachowe będą najlepsze dla naszego domy najlepiej poszukać porad u producenta. Pomoże wybrać najlepszy produkt dopasowany do indywidualnych wymagań każdego klienta.