Przy budowie własnego domu jednorodzinnego tylko niektórzy z nas biorą pod uwagę kwestie ekologii. Skupiamy się przede wszystkim na tym, aby inwestycja nie była zbyt kosztowna i nie zajęła nam zbyt dużo czasu. Jednak przyszłościowe myślenie się opłaca. Wybudowanie domu ekologicznego teraz, gdy ceny energii stale idą w górę, to przyszłościowa decyzja.
Dom ekologiczny to taki dom, który ma mniejsze zapotrzebowanie na energię w porównaniu do zwykłego budownictwa, a także nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Wobec tego jego utrzymanie jest tańsze, chociaż na start musimy przygotować się na wyższy wydatek. Co więcej, domy ekologiczne najczęściej buduje się z materiałów przyjaznych dla środowiska, które są biodegradowalne.
Po pierwsze – odpowiednia technologia budowy
Kluczowe w domach ekologicznych jest dobranie właściwej technologii budowy. Aktualnie dużym zainteresowaniem cieszą się budynki oparte o konstrukcję drewnianą, do których używa się drewna pochodzącego z legalnych, certyfikowanych źródeł. Jako izolację stosuje się wełnę mineralną, która jest naturalna i bardziej przyjazna dla środowiska od styropianu.
Po drugie – odpowiednie ogrzewanie
W domach ekologicznych ważne jest wybranie odpowiedniej metody grzewczej. W tym kontekście domy ekologiczne możemy wybudować jako energooszczędne – zapotrzebowanie na ciepło to 30 do 60 kWh/ (m²•rok) albo jako pasywne – w tym przypadku zapotrzebowanie to poniżej 15 kWh/ (m²•rok). Ważne jest, aby wykorzystywać naturalne źródła ciepła, na przykład słońce, ciepło z otoczenia, aby uzyskać jak najniższe koszty eksploatacji.
Po trzecie – wykorzystanie odnawialnych źródeł energii
Dzięki nim jesteśmy w stanie uniezależnić się w dużej mierze od konwencjonalnych źródeł energii i korzystać z tych odnawialnych. Do wyboru mamy między innymi pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, panele solarne, rekuperację, przydomowe bio-oczyszczalnie ścieków, systemy odzysku tak zwanej wody szarej (wody z mycia naczyń, kąpieli, prania), co zmniejsza koszty korzystania z wody.