klimatyzacja

Co motywuje ludzi do zakładania klimatyzacji? Jest to najczęściej potrzeba poprawy komfortu swojego życia przede wszystkim w upalne dni, gdy temperatura w mieszkaniu lub domu znacznie przekracza optymalne 20-24 stopnie Celsjusza. Dużo rzadziej przyczyną jest chęć używania klimatyzatora do ogrzewania pomieszczeń w te chłodniejsze dni aczkolwiek taka funkcja klimatyzatora zyskuje na popularności. Bez względu na to z jakich funkcji klimatyzacji korzystamy to jest to urządzenie pobierające energię elektryczną zatem jej używanie wpływa na zwiększenie poboru prądu. Ale czy rachunki za prąd po zainstalowaniu klimatyzacji wzrosną drastycznie? To pytanie męczy wiele osób rozważających zakup klimatyzatora. A jak to wygląda w rzeczywistości? Artykuł postał we współpracy z serwisem: https://klimatyzacja-r32.pl/ .

Ile prądu pobiera klimatyzator?

Zainstalowanie klimatyzacji z racji, że jest ona zasilana prądem będzie miało wpływ na wysokość opłat za pobór energii elektrycznej. Jednak jeżeli przyszły właściciel klimatyzatora zdecyduje się na urządzenie energooszczędne i będzie z niego korzystał rozsądnie to podwyżki nie będą drastyczne i dramatyczne. Przeciętnej wielkości mieszkanie lub dom, a tak naprawdę wydzielona przestrzeń lub pomieszczenie, w którym najbardziej zależy nam na utrzymaniu oczekiwanej temperatury, o ile są odizolowane a wydajność urządzenia jest dopasowana do powierzchni działania, to praca klimatyzacji nie spowoduje znacznego wzrostu opłat. Jeżeli korzystamy z trybu eko i pilnujemy aby zadana temperatura była niższa o maksymalnie 4-6 stopni Celsjusza niż temperatura na zewnątrz wówczas uzyskujemy optymalną i przyjemnie chłodną aurę w domu a jednocześnie nie zmuszamy klimatyzatora do pracy pełnych obrotach, dzięki czemu licznik energii elektrycznej również nie będzie kręcić się w zawrotnym tempie. Poza tym dużą rolę ma to, gdzie zostanie umieszczony klimatyzator. Instalatorzy i projektanci wybierają miejsce, które zapewni maksymalne korzyści z założenia urządzenia. Wykorzystują naturalny przepływ powietrza w domu aby ułatwić rozprzestrzenianie się chłodnego/ciepłego powietrza po pomieszczeniu, wówczas powiew jest wzmocniony a efekt działania klimatyzacji szybszy.

Przykładowe obliczenie zużycia prądu przez klimatyzator o mocy 3,5 kW (potrzebne do schłodzenia pomieszczenia o powierzchni mniej więcej 35 metrów kwadratowych):

– maksymalne zużycie na godzinę będzie wynosić do 1,2 kW – w sytuacji gdy klimatyzator będzie działał z pełną mocą

– najczęstsze zużycie będzie wynosić od 0,4 kW do 0,8 kW – często klimatyzatory pracują w trybach Eco lub z mniejszą mocą

Zużycie energii w kW mnożymy przez liczbę godzin działania klimatyzacji a następnie poprzez koszt zakupu energii przez nas (najczęściej jest to od 0,6 do 0,8 zł za 1 kWh).

Przykład: używaliśmy klimatyzator przez 20 godzin w tygodni ze średnią mocą 0,6 kW, więc zużyliśmy: 0,6 x 20 x 0,6 zł = 7,2 zł za tydzień przy stawce 0,6 zł za jedną kilowatogodzinę.

Zużycie prądu przez klimatyzator

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnego typu klimatyzatorów. Producenci ulepszają urządzenia wzbogacając ich funkcjonalność i redukując poziom zużywanej energii. Dlatego wybierając klimatyzator warto zdecydować się na  urządzenie o najlepszej klasie energetycznej. Jeżeli wybierzemy dobrej jakości klimatyzator to obniżymy koszty eksploatacyjne w przyszłości. Taki sprzęt nie tylko będzie pobierał mniej energii, ale też dłużej służył w sposób niezawodny.