Dzisiaj w sprzedaży możemy znaleźć szeroką gamę okien doskonałych do domów jednorodzinnych. Dwa główne rodzaje okien dostępnych u sprzedawców to okna PCV oraz drewniane. Czym różnią się między sobą? Na które z nich warto się zdecydować?

Okna PCV

To zdecydowanie najbardziej popularny wybór. Okna PCV charakteryzują się niskimi cenami, wysoką szczelnością, odpornością na czynniki atmosferyczne i nie wymagają konserwacji. Możemy zakupić je w różnych wariantach pod względem liczby komór czy pakietów szybowych, a także innych czynników. Te najbardziej popularne są białe, ale możemy kupić je również w innych kolorach i w okleinach, na przykład drewnopodobnej.

Okna te jednak nie odpowiadają każdemu – ich główne wady to materiał, z którego są wykonane, czyli tworzywo sztuczne, które zaburza naturalną cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Zbyt szczelne okna PCV mogą sprzyjać powstaniu pleśni na ścianach budynku. Także okna te nie gwarantują bardzo dobrej energooszczędności, dlatego nie wszystkie modele nadają się do montażu w budynkach niskoenergetycznych.

Okna drewniane

Wykonane w całości z drewna, najczęściej dębowego, meranti lub z drewna sosnowego. Ze względu na zastosowanie naturalnego surowca okna te wspomagają cyrkulację powietrza wewnętrzach, a przy tym również wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami termicznymi. Na uwagę zasługuje również ich estetyczny wygląd.

Musimy jednak pamiętać o tym, że okna drewniane wymagają konserwacji raz na parę lat. Częstotliwość prac konserwacyjnych zależy głównie od powłok ochronnych, którymi wykończono okno. W sprzedaży znajdziemy też okna drewniano-aluminiowe, które z zewnątrz pokrywane są aluminium zabezpieczającym przed czynnikami pogodowymi, na które drewno jest wrażliwe.

Okna PCV czy drewniane – na co warto się zdecydować?

Wtedy, gdy zależy nam na niskiej cenie, wybór jest prosty – to okna PCV, które mają też uniwersalne zastosowanie. Jeśli jednak liczy się dla nas naturalny wygląd, a także ciepło, warto postawić na wysokiej klasy okna drewniane. Najlepiej wobec tego porównać kilka różnych modeli pod kątem parametrów technicznych, aby wybrać najlepszą ofertę dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here