Plafony – źródło światła, które nie traci na popularności

Już dawno minęły czasy, kiedy oświetlenie jest istotne jedynie z praktycznego punktu widzenia. Obecnie odpowiednio dopasowane źródło światła odgrywa niezwykle istotną rolę w każdej aranżacji, dekorując i kształtując przestrzeń. Wśród wielu rozwiązań dostępnych na rynku, niesłabnącą popularnością cieszą się plafony. Ponieważ ich konstrukcja bazuje na niskim profilu, a cała powierzchnia przylega do sufitu, sprawdzają się we wszystkich typach pomieszczeń, zarówno w dużych przestrzeniach, jak i małym metrażu. W większości wypadków plafon składa się z pełnego lub częściowego klosza, osłaniającego źródło światła – zwykle żarówkę LED lub tradycyjną. Światło emitowane przez lampy tego typu jest rozproszone lub kierunkowe.

Plafony – za i przeciw

Zazwyczaj plafon pojawia się jako alternatywa dla lampy wiszącej. Podstawowa różnica jest taka, że oświetlenie tego typu ściśle przylega całą powierzchnią do sufitu. W związku z tym jest to wybitnie funkcjonalne rozwiązanie, sprawdzające się zwłaszcza w niskich pomieszczeniach. Ich charakterystyczna budowa oraz kształt sprawiają, że znacznie lepiej komponują się z minimalistycznymi i nowoczesnymi aranżacjami. Jednak jeśli w mniejszym stopniu zależy nam na funkcjonalności, lepszym wyborem będą lampy wiszące – bardziej dekoracyjne i klasyczne.

Kiedy najlepiej postawić na plafony?

Plafony są niezwykle uniwersalne. Dlatego z ich wykorzystaniem można spotkać się we wszystkich typach pomieszczeń – w salonach, łazienkach, kuchniach, sypialniach i przedpokojach. Tak, jak wspomnieliśmy, wykorzystanie plafonów to szczególnie dobry pomysł, kiedy w wystroju wnętrz stawiamy na nowoczesny minimalizm, a także wtedy, gdy dostępna wolna przestrzeń jest ograniczona. Ze względu na łatwość w utrzymaniu czystości i odpowiednio zabezpieczone źródło światła plafony należą do najczęściej wykorzystywanych elementów oświetlających w holach i na klatkach schodowych. W tym kontekście szczególnie często stawia się na lampy wyposażone dodatkowo w czujnik ruchu.

Które plafony sprawdzą się najlepiej w salonie?

Ponieważ salon jest pomieszczeniem, w którym spędzamy bardzo dużo czasu, jego odpowiednie oświetlenie jest istotne dla komfortu wszystkich użytkowników. Najważniejsze jest dopasowanie głównego źródła światła. W tej roli zdecydowanie warto rozważyć plafon. Na rynku obecnych jest wiele modeli, w których projektanci umieścili kilka żarówek, dzięki czemu całość emituje snop światła o odpowiednim natężeniu. Sprawdź tutaj takie propozycje https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/12-plafony. Do tego dochodzi również wspomniana wcześniej zaleta, czyli konstrukcja całkowicie przylegająca do sufitu, co gwarantuje uniwersalność tego rozwiązania. W dodatku, dzięki wykorzystaniu kloszy, samo światło jest rozproszone, więc nie oślepia. Przy tym uzyskuje barwę optymalnie wypośrodkowaną pomiędzy mocno relaksujący i zbyt pobudzającą. Jeżeli zaś mowa o stylistyce, dostajemy do wyboru naprawdę wiele możliwości. Plafony już od dawna nie stanowią jednolitej grupy lamp o prostym wzornictwie. Szczególnie nowoczesne modele charakteryzują się imponującą geometrią oraz intrygującymi dodatkami. W ciekawy sposób łączą sobie szkło, metal oraz tworzywa sztuczne, dzięki czemu coraz częściej można odnotować ich obecność nawet w najbardziej ekstrawaganckich aranżacjach.

Plafony do łazienki kontra kinkiety – które wybrać?

Plafony są często wykorzystywane również jako oświetlenie łazienkowe. Ich popularność bierze się z dostępności szerokiej gamy modeli dedykowanych do pracy w wilgotnym środowisku. Odpowiednio zabezpieczone źródło światła gwarantuje nie tylko niezawodność i długą żywność, lecz również bezpieczeństwo dla instalacji elektrycznej oraz użytkowników. Jednak podobną funkcjonalnością charakteryzują się kinkiety. Takie modele oświetlenia znajdziesz w tym miejscu https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/11-kinkiety. Zatem które rozwiązanie wybrać? Wszystko zależy od wielkości samej łazienki oraz sposobu jej wykończenia. Jeśli pomieszczenie jest niezbyt wielkie, to tak jak w przypadku salonu, warto postawić na plafon. Dużą rolę odgrywa również typ montażu. Kinkiet, jako lampa ścienna może nie być najlepszym pomysłem, gdy wszystkie ściany wyłożone są kafelkami. Wszystko jednak zależy od naszego pomysłu. Przy tym warto pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać jeden i drugi typ oświetlenia równocześnie.