Każda rodzina stara się jak najlepiej prowadzić domowe finanse. Wpływ na nie ma wiele czynników. Dlatego każde, nawet najmniejsze oszczędności, pozwalają często na odciążenie budżetu. Jednym z takich sposobów jest fotowoltaika.
Co daje nam fotowoltaika?
Rozwój cywilizacyjny wiązał i wciąż wiąże się z dużą ingerencją w naturalne środowisko. Od tysięcy lat przemieszczamy się, wycinamy lasy i przekształcamy je w pola uprawne, osiedla, czy drogi. Najwięcej szkody środowisku wyrządziła rewolucja przemysłowa. Fabryki, wzrastająca liczba samochodów, czy palenie w piecu śmieciami doprowadziły do powstania takich zjawisk jak dziura ozonowa, zanieczyszczenia wody, czy smog. Od wielu lat człowiek prowadzi już różne działania, które mają na celu poprawę jakości powietrza, czy zmianę nawyków dotyczących chociażby wywozu śmieci, czy palenia w piecu. Zaczęto także doceniać możliwości natury i wykorzystywać je do wytwarzania energii. W ten sposób powstała fotowoltaika, czyli dziedzina nauki i techniki, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną. Rozwiązanie to staje się coraz bardziej powszechne, co można poznać po dachach pokrytych panelami słonecznymi. Skąd jej taka popularność? Wynika to z oszczędności, jakie fotowoltaika wprowadza do naszego budżetu. Na zakup i montaż musimy przeznaczyć około 20-25 tys. złotych, jednak kwota ta szybko nam się zwróci. Aby tak się stało, instalacja musi być dopasowana do potrzeb gospodarstwa domowego. Odpowiednia moc zestawu jest dobierana na podstawie rocznego zużycia energii. W ten sposób nasz system nie będzie generował strat. Przyjęło się, że dla czteroosobowej rodziny wystarczająca będzie instalacja o mocy 5kW. Zajmie ona powierzchnię około 33 metrów kwadratowych.
Fotowoltaika – co wchodzi w jej skład?
Panele słoneczne odpowiadają za zmianę energii słonecznej w prąd stały. Jednak same ogniwa będą bezużyteczne, jeśli zabraknie pozostałych elementów. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na fakt, że w naszych gniazdkach płynie prąd zmienny. Jeśli więc chcemy wykorzystać prąd wytworzony przez panele, musimy przepuścić go przez inwerter, czyli falownik sieciowy. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat https://sklep.ekotechnologia.eu/. Jest więc on niezbędnym elementem każdego zestawu. Fotowoltaika musi być także przystosowana i chroniona przed rozmaitymi czynnikami atmosferycznymi. Duże nasłonecznienie, mróz, czy opady deszczu to tylko kilka z niebezpieczeństw, które mogą zakłócić pracę systemu. Dlatego dystrybutorzy oferują niezbędne przewody, regulatory ładowania oraz konektory, dzięki którym zestaw jest w pełni bezpieczny i gotowy do optymalnej pracy.