Aranżacja łazienki może być nie lada wyzwaniem. W większości przypadków powierzchnia tego pomieszczenia jest relatywnie mała. To sprawia, że każdy detal musi być dokładnie przemyślany. W dzisiejszym artykule zajmiemy się omówieniem baterii łazienkowych. Ze względu na funkcje i rodzaje możemy wyróżnić:
- Baterie naścienne i stojące
- Baterie jedno i dwuuchwytowe
- Baterie termostatyczne
- Baterie bezdotykowe
Krótki przegląd najbardziej popularnych rodzajów baterii z pewnością ułatwi Ci podjęcie decyzji o wyborze konkretnego rozwiązania do swojej łazienki.
Baterie naścienne i stojące
Zasadniczo możemy wyróżnić dwa rodzaje baterii do łazienki – naścienne i sztorcowe (stojące). Baterie naścienne są montowane w ścianie nad wanną lub umywalką. Montaż tego typu baterii musisz zaplanować w trakcie zakładania instalacji wodnej. Konieczne jest w tym przypadku wyprowadzenie w odpowiednich miejscach tzw. króćców przyłączeniowych. Odległość pomiędzy wyjściami powinna wynosić 15 cm. Wyjście ciepłej wody musi znajdować się po lewej stronie. Wolna przestrzeń pomiędzy armaturą łazienkową a baterią standardowo wynosi nie więcej niż 15-17 cm.
Drugim rodzajem baterii łazienkowej jest model stojący. Tego typu baterie zazwyczaj są umieszczane w otworach wykonanych w wannie lub umywalce. Średnica otworów wynosi przeważnie 28-35 mm. Na szczęście nie musisz ich samodzielnie wiercić. Wannę lub umywalkę kupujesz z gotowymi otworami. Do najpopularniejszych baterii stojących zaliczamy jedno i dwutorowe. Nieco bardziej ekskluzywnym produktem są baterie trzy i czterotorowe.
Baterie jedno i dwuuchwytowe
Do najbardziej wygodnych rozwiązań zaliczamy baterie jednouchwytowe. Są to także rozwiązania dużo bardziej ekonomiczne od baterii dwuuchwytowych. Jeden uchwyt pozwala szybciej ustawić optymalną temperaturę. To redukuje zużycie wody. Podczas wyboru baterii jednouchwytowej zwróć uwagę, aby miała ona głowicę suwakową, ceramiczną. Tego typu głowice zazwyczaj są wyposażone w filtr, który chroni przed rdzą i piaskiem.
Baterie dwuuchwytowe są co prawda cały czas dostępne na rynku, niemniej jednak coraz trudniej spotkać je w nowoczesnych aranżacjach łazienki. Baterię dwuuchwytową możesz wybrać w sytuacji, kiedy poprzednia uległa awarii, a nie chcesz dostosowywać przyłącza do baterii jednouchwytowej.
Baterie termostatyczne
Słów kilka warto poświęcić najnowszemu rozwiązaniu w tej kategorii produktów. Baterie termostatyczne są wyposażone w termostatyczny regulator temperatury. Jednym pokrętłem regulujesz temperaturę, a drugim natężenie strumienia wody. W takich bateriach raczej rzadko reguluje się temperaturę wody. Dzięki temu łatwo ograniczyć jej zużycie. Co ciekawe pokrętło temperatury jest wyposażone w ogranicznik, który nie pozwala ustawić temperatury wyższej niż 38 stopni.
Baterie bezdotykowe
Baterie bezdotykowe to doskonałe rozwiązanie w miejscach, gdzie niezbędne jest zachowanie wysokiego poziomu sterylności. Tego typu rozwiązania najczęściej można spotkać w obiektach użyteczności publicznej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zamontować je w domowej łazience. Baterie bezdotykowe nie tylko ograniczają rozprzestrzenianie się bakterii i zarazków, ale także oszczędzają wodę. Przepływ wody w baterii jest regulowany przez jedną lub dwie fotokomórki.
Wiesz już jaką baterię chcesz zamontować w swojej łazience? W takim razie wejdź na stronę termicotychy.pl i skorzystaj z oferty firmy TermiCo, która oferuje duży wybór nowoczesnych baterii łazienkowych.