8k - co to jest

Producenci sprzętu RTV prześcigają się w podnoszeniu jakości obrazu. Wydawałoby się, że już przeskok na Full HD był ogromny, ale za chwilę pojawiło się 4K. Obecnie niektórzy producenci telewizorów oferują nam 8K, czyli najbardziej przejrzysty obraz o najwyższej jakości. Dowiedz się, na czym to polega i czy naprawdę warto kupować telewizory 8K.

Rozdzielczość 8K

Rozdzielczość 8K to rozdzielczość ekranu, która do tej pory była używana raczej w kinach. Teraz przenosi się na mały ekran, dając możliwość oglądania telewizji w idealnej jakości. Krystalicznie czysty obraz jest możliwy dzięki zastosowaniu rozdzielczości 8K.

Liczby są zawrotne – 8K jest czterokrotnie większa od 4K i aż 16 razy większa niż Full HD, które do niedawna było uważane za szczyt techniki. Jedna klatka obrazu ma 7680 x 4320 pikseli, co oznacza przeszło 33 megapiksele! To oznacza, że obraz jest po prostu idealny i krystalicznie czysty, maksymalnie odwzorowujący rzeczywistość.

Telewizory Samsung 8K

Jedną z pierwszych marek, które wprowadzają na rynek telewizory 8K, jest Samsung. W dobie raczkującej technologii 4K jest to raczej zaskakujące, pojawiała się także obawa, czy będzie możliwość udźwignięcia tego rodzaju technologii. Na szczęście Samsung w swoich nowych telewizorach 8K zastosował procesor Quantum Al, dzięki któremu jest to możliwe.

Ten procesor bazuje na sztucznej inteligencji i procesach uczenia się liniowego. To technologia na najwyższym poziomie, która sprawi, że teraz odbiór obrazu będzie o niebo lepszy. Procesor przy zwiększaniu rozdzielczości zapewni 100% pokrycia obrazu kolorem, na dodatek pozbędzie się szumów i poprawi krawędzie elementów. To prawdziwa rewolucja w przemyśle RTV, która zdaje się wyznaczać kierunek dalszej drogi rozwoju telewizorów i ekranów w ogóle. Wchodzimy w nową erę obrazu.

Telewizor QLED 8K Samsung

To nowa rzeczywistość, zupełnie nowa jakość oglądania telewizji. QLED 8K to telewizor nadający się do każdego mieszkania. Nie musisz mieć dostępnych programów nadawanych w większej rozdzielczości. Telewizor bowiem ma możliwość dostosowania niemal dowolnego obrazu do własnej rozdzielczości dzięki technologii upscalingu. Dzięki temu nawet stary film będzie idealnie widoczny, a wszystkie detale wyraźne, podobnie jak nasycenie kolorów (to dzięki technologii QHDR 8K, która pogłębia obraz i dba o wyrazistość barw).

Telewizor jest dostępny w trzech rozmiarach, dzięki czemu możesz wybrać idealny do swojego salonu. 65, 75 i 85’’ – na każdym z nich obraz będzie tak samo przejrzysty i tak samo wierny. Celem telewizorów QLED 8K Samsung jest odwzorowanie rzeczywistości jak najwierniej. Możesz zobaczyć każdy film w taki sposób, jak chciał go widzieć i przedstawić reżyser. I to się naprawdę udaje, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii.