Stylowe oświetlenie w stylu skandynawskim

Styl skandynawski opanował już każdą dziedzinę życia. Zbilansowana dieta, bardzo bogata w ryby. Proste życie – Hygge. Stonowane kolory ubrań, proste kształty i casualowe produkty czy wreszcie urządzanie wnętrz. Bardzo polubiliśmy tę stylistykę, ale często zapominamy o tym jak ważne są detale. A tych można znaleźć bardzo dużo w skandynawskich wnętrzach.

Proste i nowoczesne
Takie właśnie są skandynawskie wnętrza. Pałają prostota, przejrzystością, ale są bardzo praktyczne i uporządkowane. Nie ma w nich miejsca na typowe bibeloty, więc trzeba te elementy zastąpić czymś innym. Ładnym zdjęciem wydrukowanym na wielkim formacie, fotelem ze skórą niedźwiedzia czy lampą. Zwłaszcza w północnej Skandynawii bardzo ważne jest dodatkowe oświetlenie mieszkania, ale montaż lamp we wnętrzu nie oznacza, że muszą być one proste i praktyczne, wręcz przeciwnie.

Oświetlenie wnętrza
W skandynawskich wnętrzach można znaleźć bardzo nietypowe rodzaje oświetlenia. W wystawowych wnętrzach dużo jest lamp typu Cable Power, czyli dekoracyjnego kabla z żarówką z ozdobnie splecionym żarnikiem. Wiesza się je głównie nad stołem w jadalni czy kuchennym blatem, który służy też za barek. W salonie królują lampy reflektorowe, rozstawiane na trzech drewnianych nogach. Są one świetnym dodatkiem, ponieważ z jednej strony są designerskie i ozdabiają proste wnętrze, a z drugiej bardzo praktyczne, bo dają dużo światła.

W rodzinnym wnętrzu lepiej sprawdzą się cotton balls czyli łańcuchy lampek ledowych, który ukryte są w ratanowych kulkach. Można je zawiesić nawet nad oknem czy po prostu położyć na komodzie i włączyć wieczorem. Dają niewiele światła, ale wyglądają ciepło i przyjemnie.

W skandynawskim wnętrzu świetnie sprawdzą się też lampiony ustawione na szafkach czy parapetach. Ale nie można zapominać o dużych, metalowych lampach w stonowanych kolorach jak szarość czy czerń, które idealnie sprawdzą się zamiast typowego żyrandola zwisającego z sufitu w pokoju. Takie lampy sprawdzą się w kuchni, pokoju dziennym czy nawet w łazience.