Sprzątanie może być przyjemnością dzięki zamontowaniu systemu centralnego odkurzania w domu. Centralny odkurzacz może nie tylko usprawnić sprzątanie i zaoszczędzić czas, ale również w znacznej mierze może zająć się problemem pyłów i kurzu, z którym borykają się alergicy.

Bezpieczeństwo alergików

Szacuje się, że blisko 40% osób w Polsce cierpi na różnego rodzaju alergie. W kurzu znajduje się blisko 30 różnych substancji uczulających. Alergicy nie powinni zajmować się odkurzaniem, ponieważ już w samym momencie uruchomienia standardowego odkurzacza, z urządzenia wydmuchiwane jest zanieczyszczone powietrze, wzbijające kurz drażniący drogi oddechowe człowieka. Nawet najdokładniejszy filtr nie zapewni czystości powietrza i nie usunie zanieczyszczeń. W momencie, w którym powietrze jest wydmuchiwane, do wnętrza mogą dostać się z powrotem nieczystości i minimalne cząsteczki kurzu, pozostające w obiegu powietrza. Wskutek pracy centralnego odkurzacza ten problem jest praktycznie rozwiązywalny. Wciągnięte przez wąż ssący powietrze nie trafia z powrotem w obieg domowego powietrza. Zanieczyszczone powietrze odprowadzane jest na zewnątrz budynku. Dobre dla alergików staje się tworzywo, z którego producenci odkurzaczy centralnych wykonują rury ssące w ścianach. Najczęściej mają one właściwości antystatyczne, które nie przyciągają żadnych drobinek kurzu. Kurz zostaje sprzątnięty.

Dom pozbawiony roztoczy

Centralny odkurzacz zdecydowanie oczyszcza dom z kurzu i roztoczy. Zanieczyszczenia i mikroelementy zassane w trakcie odkurzania są bezpowrotnie wydmuchiwane na zewnątrz domu. Alergicy mogą odetchnąć pełną piersią.

Wielu ludzi nie ma pojęcia jak szkodliwe dla zdrowia są alergeny krążące w domowym kurzu. W przybliżeniu w domu w ciągu roku może zebrać się od 20 do 40 kilogramów kurzu. W domu, w którym zamontowany jest odkurzacz centralny, cyrkulacja powietrza pozbawiona jest alergenów i pyłów. Jest to dobra informacja dla rosnącej liczby alergików. Standardowy odkurzacz nie zapewni czystego powietrza. Dodatkowo w czasie trwania okresu grzewczego wzrasta ryzyko kumulowania się pyłów i szkodliwych dla zdrowia człowieka mikroelementów.

W gramie kurzu może znajdować się około 100 roztoczy, które tworzą blisko 25 tysięcy grudek kałowych, a to właśnie one wyzwalają alergie na kurz. Prowadzone badania statystyczne wykazują, iż stosowanie odkurzacza centralnego ogranicza dolegliwości związane z katarem, zapchaniem nosa, bezsennością, szczypaniem, łzawieniem oczu, opuchlizną, frustracją, wycieczeniem, zmęczeniem i wzrostem frustracji.

Wrażliwy system ochronny człowieka, błony śluzowe i rzęski nie są w stanie zatrzymać wszystkich drobinek zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Nieprzyjemny zapach może być przyczyną groźnych dla zdrowia substancji zawartych w powietrzu.

Cisza dla dzieci

Rodzice małych dzieci doskonale wiedzą jak ważny jest spokojny sen ich małych pociech. System centralnego odkurzania zdecydowanie pracuje o wiele ciszej, niż standardowy odkurzacz. Dzieci mogą spokojnie spać, podczas gdy w domu pracuje odkurzacz. Należy też pamiętać, że system centralnego odkurzania może być przypadkowo zablokowany przez klocek lub niewielką zabawkę. Wszystko jednak znajduje swoje rozwiązanie – za otworem gniazda ssącego konstrukcyjnie znajduje się kolanko, które eliminuje możliwość zatkania węża.

Standardowe odkurzacze w znacznej mierze bazują na jednorazowych workach o małej pojemności, w których masowo gromadzą się mikro zanieczyszczenia i roztocza. Ciepło pochodzące z silnika odkurzacza przedostaje się do jednorazowego worka i tak oto tworzy się dogodne środowisko do rozwoju bakterii i zarazków. Nieprzyjemny zapach wydobywający się z odkurzacza dowodzi o rozkładzie cząstek kurzu – endoksyn.

Montaż centralnego systemu odkurzania eliminuje powstawanie zanieczyszczeń, bakterii i kurzu z pomieszczeń, w których przebywa człowiek. Z uwagi na dużą pojemność zbiornika na zanieczyszczenia; zwiększa się komfort użytkowania sprzętu a odkurzanie nie jest już takie uciążliwe jak przedtem. Zalet takiej inwestycji jest wiele. Zdrowie, wysoki komfort użytkowania, prostsze utrzymanie czystości w domowym zaciszu, eliminowanie hałasu związanego z pracą odkurzacza, a także całkowite usunięcie zanieczyszczeń i zaprzestanie rozwoju alergenów i roztoczy. Warto przeanalizować plan finansowy i uwzględnić w nim inwestycję na lata.