Teleskop w domowym użytku

Poszukiwanie ciał niebieskich na nocnym niebie to prawdziwa przygoda. Wie o tym każdy, kto miał okazję choć raz w życiu oglądać niebo przez teleskop. Wiele osób potrafi spędzić całą noc na poszukiwaniu wybranych ciał niebieskich, układów, mgławic lub systemów gwiazd. Dużym ułatwieniem jest fakt, że każdego roku poszerza się oferta teleskopów przeznaczonych do użytku domowego. Poniżej przyglądamy się im z bliska oraz podpowiadamy jakie kategorie teleskopów znajdziesz w sklepach, na jakie sprawy warto zwrócić uwagę w czasie zakupów oraz jakie typy teleskopów warto wybrać do użytku domowego. 

Gwiazdy na nocnym niebie – oraz ich amatorskie obserwowanie 

Podstawowym wyborem, przed jakim stają amatorzy obserwacji ciał niebieskich, jest wybór pomiędzy teleskopem soczewkowym a zwierciadlanym. Czym różnią się te dwie kategorie produktów? Przede wszystkim – sposobem konstrukcji i wykonania. Teleskopy soczewkowe (nazywane też refraktorem) zawierają obiektyw złożony z ciągu soczewek. Załamują one światło, doprowadzając do jego skupienia. Teleskopy zwierciadlane (nazywane też reflektorami) posiadają natomiast lustro skupiające światło metodą odbicia.

Obie grupy urządzeń nadają się do rozmaitych obserwacji nocnego nieba. Możesz za ich pomocą szukać ciał niebieskich znajdujących się w naszym układzie słonecznym jak i poza jego granicami. Różnica tkwi jednak w możliwościach optycznych oraz parametrach użytkowych. 

Najważniejsze parametry zakupowe 

Osoby początkujące w obserwacji nieba powinny sięgać po produkty o określonych parametrach. Najważniejszy jest zastosowany system optyczny, którym może być soczewka, zwierciadło lub okular. Elementy te mają wpływ na widoczność oraz ostrość uzyskanego obrazu. 

Kolejną istotną sprawą jest średnica soczewki, która ma wpływ na ilość pochłanianego światła. Przekłada się to na jakość obrazu, który będziesz oglądać. Zasady doboru jest pod tym względem dość prosta – im większa jest średnica danego urządzenia, tym lepszej jest ono jakości oraz tym będzie droższe. Średnica teleskopów amatorskich podawana jest w milimetrach i najczęściej mieści się w granicy od 80 do nawet 150 mm (choć znajdziesz też teleskopy szersze). 

Ogniskowa teleskopu to parametr określający odległość dzielącą soczewkę od punktu skupienia. Ogniskowa ma wpływ na zdolność teleskopu do powiększania obrazu. Warto podkreślić, że teleskopy długie nie są zbyt poręczne w użyciu ani transporcie, jednak urządzenia amatorskie rzadko posiadają dużą ogniskową i najczęściej są dość krótkie. 

Sprawy dodatkowe w wyborze teleskopu

Na rezultaty obserwacji nocnego nieba ma wpływ nie tylko sam rodzaj sprzętu, z którego korzystasz, ale dodatkowe akcesoria oraz warunki, w których dokonujesz obserwacji. Polecamy sięgać po teleskopy wyposażone w solidny stelaż pozwalający na jego niemal dowolne ustawienie i stabilne utrzymanie w niezmienionej pozycji. Stelaż powinien być wyposażony w precyzyjne systemy sterowania i regulacji, które pomogą wybrać pozycję odpowiednią do zamierzonych obserwacji.

Nie mniejszy wpływ na przebieg obserwacji ma także miejsce jej dokonywania. Im dalej znajdziesz się od dużych ośrodków miejskich i ich świateł, tym lepszej jakości obraz uzyskasz. Warto pamiętać, że nawet najlepszej jakości teleskop astronomiczny nie zastąpi dobrze dobranej lokalizacji.