Większość z nas wybierając płyn do spryskiwaczy kieruje się głównie jego ceną. Zimą zależy nam przede wszystkim aby płyn nie zamarzał a latem żeby dobrze usuwał zabrudzenia i nie pozostawiał smug.

W okresie letni wiele osób, zamiast używać dedykowanych do tego celu płynów uzupełnia zbiornik zwykłą wodą. W Polsce warunki atmosferyczne bywają bardzo zmienne. Częste opady deszczu wiosną i jesienią oraz ciężkie warunki atmosferyczne zimą sprawiają, że wybór płynu do spryskiwaczy może mieć kluczowe znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa prowadzenia pojazdu.

Czego unikać przy zakupie płyn do spryskiwaczy

Większość osób szukając oszczędności, kupuje płyny do spryskiwaczy po promocyjnych cenach z nieznanych źródeł- często po znajomości. Może to wiązać się z tym iż zakupiony płyn będzie miał w składzie metanol. Sprzedaż płynów zawierających metanol jest obecnie zabroniona w naszym kraju. Płyny posiadające w składzie ten alkohol świetnie usuwają zabrudzenia i nie zamarzają w niskich temperaturach, ale przy dłuższym użytkowaniu mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Metanol nawet w niewielkich ilościach jest szkodliwy a w trakcie częstego spryskiwania szyb płynem przesyconym tą substancją sprawia, że jej stężenie w kabinie może wielokrotnie przekroczyć górną granicę dopuszczalną dla człowieka. Pomimo oficjalnego zakazu sprzedaży płynów do spryskiwaczy zawierającego tę substancję i odpowiednich przepisów obowiązujących producentów w niektórych hurtowniach lub sklepach nadal zalegają produkty zawierające metanol. Dlatego dbając o swoje zdrowie należy zawsze dokładnie sprawdzać skład płynu do spryskiwaczy przed jego zakupem.

Jaki płyn do spryskiwaczy wybrać?

Wybierając płyn znanej firmy możemy liczyć na produkt dobrej jakości, który nie zostawia smug, plam i refleksów oraz jest bezpieczny dla lakieru, gum i plastików. Przy wyborze płynu na lato kluczowy jest również jego zapach, gdyż po rozpyleniu płynu na szybę w kabinie samochodu dość intensywnie czuć jego zapach. Letni płyn o ładnym zapachu oprócz swoich właściwości czyszczących dodatkowo może pełnić funkcję odświeżacza powietrza. Natomiast przy wyborze zimowego płynu do spryskiwaczy kluczowa jest jego temperatura zamarzania. Większość dostępnych preparatów nie zamarza do temperatury -21º C. Innym rozwiązaniem jest zakup koncentratu, którego wydajność zależeć będzie od właściwości płynu, który chcemy otrzymać po rozcieńczeniu go wodą. Warto unikać produktów marek, których nie znamy. Jednym z najbardziej rozpoznawalnym producentem chemii samochodowej w tym płynów do spryskiwaczy jest http://organika.com.pl/produkty/chemia-motoryzacyjna/plyny-do-spryskiwaczy/ który na naszym rodzimym rynku działa od ponad 100-lat.