Ekogroszek dobrej jakości – czyli jaki? Poradnik przed zakupem

0
871

Ekogroszek z powodzeniem znajduje zastosowanie w ogrzewaniu wielu polskich domostw. Z tego paliwa opałowego korzysta się w celu wytworzenia energii cieplnej w specjalnych piecach wyposażonych w automatyczny podajnik. Szczególnie ekologiczne parametry oraz jego stosunkowo niska cena czynią ekogroszek jednym z najchętniej wybieranych paliw. Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej o ekogroszku i jego zastosowaniu – zapraszamy do lektury.

Ekogroszek – jego najważniejsze parametry

Jeśli przymierzasz się do zakupu ekogroszku, warto upewnić się, że będzie to paliwo dobrej jakości, a nie podrabiany miał węglowy. W tym celu należy przyjrzeć się bryłkom tworzącym ekogroszek. Warto ocenić ich wygląd, kształt i proporcje. Powinny być podobnej wielkości, mieszczącej się w granicach 5 do 25 milimetrów.

Dobrej jakości ekogroszek ma wartość opałową wynoszącą przynajmniej 24 MJ na kilogram. W trakcie jego spalania tworzy się niewielka ilość popiołu, nie przekraczająca 10%. Popiół można wykorzystać w przydomowym kompostowniku lub rozrzucić po trawie w ogrodzie. Zawartość siarki jest niska w porównaniu do innych paliw węglowych i wynosi mniej niż 1%. Wilgotność nie przekracza natomiast 10%. Im niższy jest ten parametr, tym lepszej jakości jest dany ekogroszek. Poziom spiekalności utrzymuje się poniżej 10%, co oznacza, że od czasu do czasu będziemy musieli oczyszczać wnętrze komory spalania. Ekogroszek o wysokich parametrach można znaleźć na stronie pangroszek.pl/sklep/.

Ekogroszek warto również polecić ze względu na jego stosunkowo niską cenę względem wartości opałowej. W wielu sytuacjach ekogroszek jest bardziej opłacalnym paliwem niż na przykład pellet, tworzony z wysuszonej i sprasowanej biomasy.

Gdzie i jak spalać ekogroszek?

Kotły do spalania ekogroszku to często wykorzystywane urządzenia w ogrzewaniu polskich domostw. Dostępne kotły spełniają wymagania zgodne z normami unijnymi. Oznacza to, że ich używanie uwalnia minimalną ilość zanieczyszczeń takich jak np. tlenki siarki. Dobrej jakości kocioł na ekogroszek powinien mieć ponadto sprawność cieplną na poziomie powyżej 90%. Oznacza to, że niemal cała energia cieplna wytworzona przez piec jest transportowana do instalacji.

Kotły takie są przystosowane do spalania paliwa w stanie sypkim. Jest ono podawane do palnika przy wykorzystaniu specjalnego podajnika, nazywanego podajnikiem ślimakowym. Kocioł sam reguluje ilość dobieranego paliwa, by utrzymać ciepło na pożądanym poziomie. Typowy zasobnik jest w stanie pomieścić ilość paliwa wystarczająco pracy przez nawet 4-5 dni.

Proces zapalania i spalania jest więc niemal całkowicie zautomatyzowany. Naszym zadaniem będzie jedynie uzupełnianie zasobnika, oczyszczanie wnętrza kotła oraz usuwanie powstałego popiołu. Jest to duże ułatwienie w porównaniu do tradycyjnych piecyków na węgiel, w których należało regularnie „dorzucać do pieca”.

W sterowaniu pracą kotła wykorzystuje się specjalne sterowniki oraz panele sterujące. Pozwalają kontrolować parametry pracy pomp, zaworu mieszającego i poszczególnych obwodów grzewczych.