Styl retro w Twoich wnętrzach

Styl retro coraz częściej z powodzeniem gości w naszych wnętrzach. Ten inteligentny powrót do przeszłości zakłada połączenie nowoczesności i klasyki, tego, co stare i zabytkowe z tym, co współczesne. Uwielbiasz perełki w stylu vintage, ale martwisz się, że nie będą one komponować się z nowoczesnymi meblami? Nic bardziej mylnego. Łącząc elementy stylu mieszkań z lat 60. i 70. znalezione na pchlich targach z elementami współczesnymi, można uzyskać niespodziewany efekt. Jak urządzić wnętrze w stylu vintage ze smakiem? Podpowiadamy.

Jakie meble w stylu vintage wybrać?

Najważniejszym elementem wyposażenia są bez wątpienia meble. Wnętrza retro nie są minimalistyczne. Jeśli uwielbiasz meble z duszą, które już kiedyś komuś służyły – styl tero jest dla Ciebie. Sypialnia w stylu retro idealnie będzie funkcjonować z toaletką babci czy łóżkiem, zakupionym na pchlim targu. Wnętrza w stylu retro to pokoje, pełne wspomnień. Nie przejmuj się więc, jeśli w pokoju znajduje się na pozór za dużo przedmiotów. Kontrolowany eklektyzm jest jak najbardziej wskazany. Marzy ci się kuchnia w stylu retro? Wówczas warto zdecydować się na wprowadzenie do wnętrza klimatycznego kredensu, okrągłego drewnianego stołu czy starych krzeseł. Może na strychu lub w schowku posiadasz jeszcze stare meble z dawnych lat, które są już nieco wysłużone? Wówczas warto je odnowić i cieszyć się nimi w nowej odsłonie. Dzięki meblom z dzieciństwa możesz w niezwykle atrakcyjnej cenie odmienić wnętrze i stworzyć tam niezwykły klimat.

Warto zwrócić również uwagę na pozostałe, niezwykle istotne elementy aranżacji każdego pomieszczenia. Jeśli pragniesz, aby dominującym stylem był vintage – zadbaj o odpowiednie drzwi, wybierz charakterystyczną dla tego czasu aranżację okien i podłogi.

Jakie ściany będą pasować do stylu vintage?

Stylistyka vintage to także ściany z charakterem. W odróżnieniu do minimalistycznych wnętrz, gdzie króluje zazwyczaj wszechobecna biel i prostota, decydując się na wystrój wnętrza w stylu retro – możesz zaszaleć i dowolnie łączyć ze sobą wiele na pozór nie pasujących do siebie elementów. Do jednej ściany możesz dobrać oryginalną tapetę w drobne wzory. Dobrym i ciekawym pomysłem będzie również przygotowanie grafiki na ścianę z wizerunkami ludzi sławnych w tym okresie.

Styl retro to również kolekcjonowanie własnych wspomnień. Aranżacja wnętrz w stylu retro to idealny sposób na wyeksponowanie ważnych dla nas fotografii, mogą one stworzyć niedbałą galerię nad schodami czy w salonie. Świetnie będą wyglądać zdjęcia w formie czarno-białej lub w sepii.

W stylu retro nie są mile widziane nowoczesne antyramy. Dobierz zaś klimatyczne ramki, które same w sobie będą stanowić ozdobę pomieszczenia. Niezależnie od rodzaju i przeznaczenia pomieszczenia za pomocą dodatków możesz stworzyć klimatyczne wnętrze. Lampa łazienkowa może stanowić idealne dopełnienie aranżacji, a italux lampy będą świetnym dodatkiem.