Płytki gresowe

Gresem nazywa się mieszankę kilku składników: glinu, skalenia, piasku kwarcowego, talku oraz innych składników. W poszczególnych gresach proporcje składników mogą się różnić, w rezultacie – wytwarzane z nich płytki prezentują rozmaite odcienie kolorystyczne. Dostępne są także gresy w różnym stopniu oszlifowane oraz chropowate, przeznaczone do pomieszczeń mieszkalnych, przemysłowych, publicznych. Poniżej podpowiadamy jak wybrać płytki gresowe do aranżacji domu i mieszkania, podpowiemy na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę oraz na jakie płytki gresowe warto się zdecydować. 

Płytki gresowe – odporność na ścieranie i rodzaj powierzchni 

Płytki gresowe posiadają dość jednolitą strukturę, uzyskiwaną w trakcie intensywnego prasowania pod wysokim ciśnieniem i temperaturą. W rezultacie powstały produkt jest twardy i odporny na oddziaływania mechaniczne i ucisk sił fizycznych. Gres jest też nisko nasiąkliwy i często także odporny na mróz. Wśród płytek gresowych znajdziesz zarówno te przeznaczone do stosowania na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń. 

Wybierając płytki gresowe, warto zwrócić uwagę między innymi na rodzaj powierzchni, którą zostały pokryte. Znajdziesz gresy techniczne oraz szkliwione, różniące się między innymi poziomem wytrzymałości. Oczywiście, gres szkliwiony przeznaczony jest do układania na powierzchni ścian. Warstwa szkliwa wywołuje przyjemny wizualnie efekt pogłębionego połysku, jednak nie jest zbyt odporna na uszkodzenia. Łatwo się ściera i matowieje, tracąc w rezultacie wyjściowe walory estetyczne. 

O wiele lepiej pokrywać nimi ściany, a w trakcie mycia stosować miękką gąbkę.  Podobnie wypada gres porcelanowy, wywołujący cudowny efekt, jednak niezbyt odporny na plamy oraz wymaga impregnacji. 

Gresy techniczne tworzą rozbudowaną grupę produktów, które można stosować na ścianach jak i podłodze. Wyróżnić można 3 kategorie stresów, w zależności od rodzaju wykończenia: naturalne, polerowane i antypoślizgowe. 

Płytki gresowe do Twoich pomieszczeń – jak wybierać, by trafić? 

Do pomieszczeń użytkowanych w dużym stopniu – takich jak korytarz, przedsionek, klatka schodowa – można wybierać gres matowy o jednolitej, uniwersalnej strukturze. Gresy matowe nadają się także do wykańczania miejsc wystawionych na zewnątrz – balkonów, werand, tarasów. 

Do salonu, jadalni i kuchni lepiej wybrać gres polerowany. Jego naturalny wygląd świetnie koresponduje z różnorodnymi stylami aranżacyjnymi. Wśród uniwersalnych gersów, warto polecić płytki Nowa Gala, polskiego producenta i wytwórcy. Są to płytki o unikatowej powierzchni, przyjemne dla oka, tworzące domową, ciepłą atmosferę.

Płytki polerowane nadają się także do stosowania na korytarzach, schodach i w holu, a także w kuchni i łazience. Oczywiście, są w tych miejscach bardziej narażone na uszkodzenia i matowienie. Warto wówczas, by wszyscy domownicy chodzili na co dzień w obuwiu na miękkiej podeszwie, które nie będzie rysować powierzchni płytek.