Zbrojenia budowlane odpowiadają za poprawę parametrów najpopularniejszego materiału konstrukcyjnego, jakim jest beton. Przybierają formę wkładek wykonanych ze stalowych prętów lub też odpowiednio dobranych kształtowników. Takie elementy muszą się wykazywać optymalną wytrzymałością i solidnością wykonania.
Zbrojenia budowlane – jaką pełnią funkcję?
Podstawową funkcją zbrojeń budowlanych jest poprawa wytrzymałości betonu na rozciąganie. Beton jest poddawany silnym naciskom, m.in. pod kątem osiadania gruntu i podatny na pękanie. Zbrojenia budowlane, które są tworzone ze stali mają temu przeciwdziałać. Kluczem do sukcesu jest dobranie właściwych prętów do konkretnej konstrukcji. Odpowiadają za to doświadczeni specjaliści. Istotnym aspektem jest prefabrykacja elementów zbrojeniowych, dzięki czemu tworzy się z nich bardziej złożone konstrukcje, takie jak: siatki zbrojeniowe czy też pokrywy. Dzięki temu konstrukcje zbrojeniowe mogą być bez problemów montowane w rozbudowanych elementach architektonicznych.
Zbrojenia budowlane – na jakie rodzaje można je podzielić? Kilka przydatnych informacji
Popularność zbrojeń budowlanych bierze się głównie z tego, iż są uniwersalne i można je podzielić na dwa podstawowe rodzaje:
- nośne – związane z dużą precyzją wykonania oraz sporymi obciążeniami, które będą narażać konstrukcje na usterki,
- uzupełniające – wzmacniają zbrojenia nośne, mogą być montowane m.in. w deskowaniu.
Istotną informacją dla wszystkich osób, które mają styczność ze zbrojeniami budowlanymi jest to, iż zbrojeniu podlegają przede wszystkim takie elementy, jak: wieńce stropowe, słupy, stropy, nadproża okienne, balkony i płyty fundamentowe. Materiałem, który wykorzystuje się do zbrojeń jest stal zbrojeniowa. Może się ona różnić parametrami wytrzymałościowymi czy też klasą. Przykładowo klasę A-II stosuje się przy prętach nośnych, a A-III przy zbrojeniach głównych z prętów. Takie prace muszą być wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów, tak aby po drodze nie doprowadzić do żadnych niebezpiecznych sytuacji.