Projektowanie łazienki

Planujesz remont łazienki, ale kompletnie nie wiesz jak się do tego zabrać? Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że wnętrze musi być nie tylko stylowe, ale także funkcjonalne. Zobacz jak krok po kroku zaprojektować swoją łazienkę i zupełnie odmienić to pomieszczenie.

Urządzanie łazienki

Remont łazienki przeprowadzamy zazwyczaj raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. Z tego względu warto dokładnie zastanowić się nad tym, jak ją urządzić, aby szybko się nam nie znudziła. W tym przypadku warto postawić przede wszystkim na klasykę, minimalizm oraz ponadczasowe wzory, oraz elementy wystroju. Nie powinieneś odkładać remontu łazienki w nieskończoność tylko dlatego, że nie masz na nią pomysłu. Wbrew pozorom zaprojektowanie modnej, ale także ponadczasowej łazienki nie jest takie trudne. Jeśli metraż Twojej łazienki jest niewielki, a tak zdarza się naprawdę często, to powinieneś dobrze zastanowić się nad tym, co ma się w niej znaleźć. Oczywiście nie może w niej zabraknąć ubikacji, prysznica, umywalki oraz mebli do przechowywania. Wykonywanie codziennej pielęgnacji oraz higieny w tym miejscu musi być wygodne, a nadmiar elementów nie może ograniczać swobody.

Aby urządzić łazienkę w poprawny sposób, warto poprosić o pomoc osobę, która zajmuje się projektowaniem wnętrz. Dzięki niej, jeszcze przed remontem, możesz zobaczyć, jak Twoja łazienka będzie się prezentowała tuż po zakończeniu prac. Dobry projekt to gwarancja tego, że wnętrze będzie wyglądać tak, jakbyś tego chciał. Dzięki niemu unikniesz też spontanicznych, ale niekoniecznie udanych decyzji dotyczących wyglądu elementów, które trudno jest później zmienić w szybki i tani sposób.

Wizja i inspiracje

Do projektowania wyglądu łazienki powinieneś podejść ze spokojem. Nie ma co się śpieszyć, a prócz określenia koloru ścian i rodzaju podłóg warto skupić się też na najmniejszych detalach. Aby to zrobić, musisz na samym początku określić swoje potrzeby i oczekiwania względem łazienki. Możesz zainspirować się najmodniejszymi trendami, jednak jeśli nie przypadły Ci one do gustu, to nie musisz ich wykorzystywać w swojej łazience. Czerpiąc inspiracje z różnych źródeł, możesz odnaleźć styl, który najbardziej Ci odpowiada. Oczywiście nie obejdzie się bez dokładnego wyliczenia metrażu.

Wymiar i kształt pomieszczenia ma wpływ na to, co znajdzie się w łazience. Warto rozrysować sobie kształt łazienki na papierze i uwzględniając uniwersalne odległości między poszczególnymi elementami np. umywalką i prysznicem. Niekiedy może okazać się, że usunięcie pralki lub przestawienie ubikacji w inne miejsce może sprawić, że łazienka będzie bardziej funkcjonalna.

Instalacje w łazience

Jeśli masz już pomysł na to, jak będzie wyglądała Twoja łazienka, to przyszedł czas na zlecenie wykonania instalacji wodnych oraz kanalizacyjnych. Jest to tak naprawdę pierwszy krok podczas gruntownego remontu. Jeśli mieszkasz w kamienicy lub w starszym bloku to z pewnością mająca kilkadziesiąt lat instalacja wymaga już wymiany na nową. Należy zmienić zarówno rurociągi do wody zimnej, jak i ciepłej a w niektórych sytuacjach także instalację elektryczną. Konieczne jest wykonanie dokładnego planu instalacji, ale tym musi się zająć osoba do tego uprawniona. To też dobry moment na to, aby zastanowić się, czy chcesz ogrzewanie podłogowe lub Twoja łazienka wymaga umieszczenia gazowego podgrzewacza wody. Wszelkie rury https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/pojedynczy/ oraz akcesoria powinny być najwyższej jakości. Dzięki temu instalacja będzie działała dłużej i będzie bezpieczniejsza.