Prawo budowlane i obowiązujące normy regulują kwestię ocieplenia budynków. Według nich współczynnik przenikania ciepła ścian zewnetrznych nie może być większy od 0,23 W/(m2·K) a od 2021 roku nie powinien przekraczać 0,20 W/(m2·K).

Prawo budowlane i obowiązujące normy regulują kwestię ocieplenia budynków. Według nich współczynnik przenikania ciepła ścian zewnetrznych nie może być większy od 0,23 W/(mK) a od 2021 roku nie powinien przekraczać 0,20 W/(mK).

W związku z tym izolacja termiczna budynków stała się wymogiem koniecznym i niezbędnym aby uzyskać powyższe parametry. Każdy z nas lubi, gdy w domu jest ciepło i przytulnie, niestety w budynku nieocieplonym takiego komfortu raczej nie znajdziemy. Podczas sezonu grzewczego przez nieocieplone ściany ucieka bardzo dużo ciepła i tworzy się wilgoć. Aby temu zapobiec najlepiej zdecydować się na ocieplenie ścian zewnętrznych budynku.

Czym najlepiej ocieplić budynek?

Materiałów do dociepleń na naszym rynku jest bardzo dużo. Izolację termiczną budynku można wykonać ze styropianu, wełny mineralnej czy przy pomocy pir izolacji. Każdy materiał różni się między sobą nie tylko surowcem z jakiego jest wykonany ale również kosztami zakupu i wykonania. Co zatem wybrać ddla swojego budynku? Wybór materiału do ocieplenia domu zależy od wieku budynku, powierzchni jaką chcemy ocieplić. Zależy również od materiału z jakiego jest zbudowany dom i przede wszystkim od zasobności naszego portfela i naszyc preferencji.

Wełna mineralna a może styropian?

Materiałem często wybieranym do dociepleń domów jest wełna mineralna. Jest to materiał, który posiada dobrą izolacyjnośc cieplną λ= 0,043 W/(m.K) oraz dużą ognioodporność i paroprzepuszczalność. Wełna mineralna ma również właściwości dzwiękochłonne i dobrze sprawdza się przy izolacji akustycznej.

Dużą popularnością wśród inwestorów i wykonawców cieszy się styropian. Jest to materiał lekki i łatwy w ułożeniu na ścianie. Jest również mało nasiąkliwy a jego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi λ =0,045 W/(m.K). Główną wadą tego materiału jest to, że topnieje i powoli zanika pod wpływem rozpuszczalnków organicznych. Grubość styropianu stosowanego do dociepleń to to 10,12 lub 15 cm.

Może jednak wybrać nowoczesny materiał dociepleniowy?

Obecnie na rynku cieszy się coraz większa popularnością ocieplenie budynku wykonane przy pomocy płyt izolacyjnych pir. Płyty te maja frezowane krawędzie co ułatwia ich ułożenie na ścianie i pozbycie się mostków termicznych. Panele izolacyjne pir wyróżniają się na tle innych materiałów przede wszystkim bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ = 0,023W/(m.K). Jest to obecnie najlepszy materiał izolacyjny. Płyty termoizolacyjne są odporne na wilgoć i wodę a ich nasiąkliwość nie przekracza 2%. Płyty pir są dużo twardsze i wytrzymalsze niż styropian czy wełna mineralna. Są odporne na działanie ognia i wysokiej temperatury.Oprócz tego płyta izolacyjna pir jest odporna na działanie rozpuszczalników organicznych.

Podstawowa kalkulacja materiałowa

Powyżej przedstwiliśmy najbardziej popularne materiały do ociepleń ścian zewnętrznych. Na pewno nie jeden z Was zastanawia się przy wyborze materiału nad różnicami w cenach i wykonaniu izolacji. Jakie są koszty wykonania ocieplenia tymi materiałami? Cena wykonania ocieplenia domu zależna jest od materiałów do niego użytych i od metody wykonania. W dalszym ciągu najbardziej popularnym materiałem jest styropian. Decydując się na ocieplenie domu z tego materiału musimy liczyć się z kosztami rzędu 100-130 złotych za metr kwadratowy. W cenę wliczone są materiały i robocizna. Natomiast przy izolacji ścian zewnetrznych wełną mineralną koszty za metr kwadratowy powinny zmieścić się w kwocie 110 – 125 złotych. Wykonanie ocieplenia płytami izolacyjnymi pir jest o wiele droższe ale za to dużo lepsze. Za metr kwadratowy takiej izolacji wraz z robocizna przyjdzie nam zapłacić w granicach 140-170 złotych. Warto jednak w nie zainwestować, bo w znacznym stopniu ograniczają koszty ogrzewania domu. Charakteryzuje je duża energooszczędność i dzięki niej są one coraz częściej wybierane przez inwestorów do dociepleń budynków. Warto pamiętać o tym, że coraz bardziej zaostrzane wymagania dotyczące energooszczędności powodują coraz większe zainteresowanie nowymi materiałami izolacyjnymi do których zalicza się płyty izolacyjne pir.