Surowe wnętrza cieszą się coraz większą popularnością. I nie ma w tym niczego dziwnego – po latach trendów skupiających się na przytulności, przyszła pora na poszukiwanie nowych alternatyw. Dzisiaj zatem kilka wskazówek, jak urządzić surowy salon o nowoczesnym charakterze.

Nowoczesny salon kocha minimalizm

Nowoczesny wystrój wnętrz zdecydowanie nie lubi tłoku i przesytu. Wyraźnie króluje tutaj minimalizm, widoczny zarówno w estetyce umeblowania, jak i w jego ilości. Proste kształty i ograniczona liczba elementów wystroju to jedna z podstawowych zasad, którymi rządzi się surowy salon o nowoczesnym charakterze. Stąd też warto, aby jego wystrój został wcześniej dobrze przemyślany. Ograniczona liczba elementów nie zaoferuje nam przecież aż tylu możliwości późniejszych ewentualnych zmian wystroju, dlatego zarówno układ umeblowania, jak i jego styl oraz kolorystyka wymagają (jeszcze bardziej niż zazwyczaj) wnikliwego zaplanowania.

Jakie meble do salonu wybrać?

Warto ograniczyć rolę nowoczesnych mebli do salonu do ich podstawowej funkcji – wypoczynkowej. To nie miejsce na szafę czy inny mebel oferujący dodatkową przestrzeń do przechowywania. Namiastka domowego biura także nie będzie tutaj mile widziana. Ten salon nie powinien być zagracony zbędnymi meblami. Wystarczy sofa (lub narożnik), stolik kawowy, ewentualnie szafka RTV, jeżeli nie zdecydujemy się na zamontowanie telewizora bezpośrednio na ścianie. Świetnie wkomponują się tutaj także półki lub regały o ażurowej konstrukcji, które nie odbierają wnętrzu lekkości.

Dopuszczalnym wyjątkiem jest jeszcze stół i towarzyszące mu krzesła, jeżeli nasz salon równocześnie pełni również rolę jadalni (a na ogół przecież pełni). Brzmi całkiem łatwo, prawda? A w praktyce często okazuje się jednak być pułapką. Mała ilość elementów wystroju może wywołać efekt pustki. I choć surowy salon z założenia ma być oszczędny w wyrazie, warto jednak pamiętać o zachowaniu właściwych proporcji pomiędzy wielkością pomieszczenia, a rozmiarami znajdujących się w nim mebli. Ich styl również będzie miał tutaj niebagatelne znaczenie.

Styl skandynawski i industrialny w nowej odsłonie

Nowoczesny salon wcale nie oznacza, że przy planowaniu jego wystroju nie można korzystać z dobrych wzorców. A w kontekście wnętrzarskiego minimalizmu, do takich wzorców z pewnością zalicza się zarówno styl industrialny, jak i skandynawski. Od razu jednak warto zaznaczyć, że nie styl skandynawski w wersji polskiej, gdzie niemal każdy mebel ubrany jest w nieco już oklepane zestawienie bieli i drewna. Mowa tutaj o stylu skandynawskim w czystej postaci, zwłaszcza w jego duńskim wariancie, który stawia przede wszystkim na minimalizm, przestrzeń i wizualną lekkość.

Zamiast jednak w całości anektować te style do naszego wnętrza, warto wyłuskać z nich kilka akcentów, a następnie przemycić je do naszego surowego salonu. Dzięki temu uda nam się stworzyć nieco bardziej oryginalną aranżację, a to niewątpliwie spory plus. Co zatem warto wykorzystać? Warto postawić na zróżnicowane materiały. Duet drewna i metalu, a do tego prosta forma mebla, to sprawdzony przepis na surowy salon doprawiony szczyptą przytulności. A jeśli do tego dodamy jeszcze beton (lub stylizowane na niego laminaty), otrzymamy pełną surowego wdzięku mieszankę, która będzie ciekawą alternatywą dla tak popularnej już od dawna bieli i drewna.

W takiej estetyce dobrze odnajdą się również skórzane sofy (lub fotele), o nieco postarzanej estetyce w stylu vintage. Choć pluszowe tapicerki również będą tutaj mile widziane – ich delikatnie ocieplające zdolności pięknie kontrastować będą z chłodnym w wyrazie metalem czy betonem. Bo nikt przecież nie powiedział, że surowy salon powinien być całkowicie pozbawiony przytulnych akcentów. Wystarczy jedynie, że w ich przypadku zachowamy umiar i zdrowy rozsądek. I oczywiście będziemy się trzymać stonowanej i wyważonej kolorystyki.

Surowy salon, a przytulne dodatki jednak mile widziane

To nieprawda, że nowoczesny salon o surowej estetyce stroni od dodatków. Jest tutaj jednak kilka zasad, których warto przestrzegać. Zasada ograniczonej ilości obowiązuje nie tylko w odniesieniu do mebli – do akcesoriów i dekoracji również ma zastosowanie. I co równie ważne – dodatki powinny być nie tylko dekoracją, ale i dodatkowo pełnić praktyczną funkcję. Figurki dekoracyjne mogą tutaj stanowić zbędny balast, ale już dla wazonu czy ciepłego pledu z pewnością znajdzie się tutaj miejsce.

I pamiętajcie, aby nie lekceważyć kwestii oświetlenia. Bez niespodzianek – również w tym kontekście wskazany jest umiar i prostota. Metalowe lampy o niewyszukanych kształtach, jak również te skrajnie minimalistyczne, w których żarówki są całkowicie pozbawione kloszy i abażurów – to właśnie nimi powinniście się zainteresować, jeżeli marzycie o surowym salonie w nowoczesnym stylu.