w jaki sposób zabezpieczyć okna przed włamywaczami

Większość włamywaczy dostaje się do mieszkań przez kiepsko zabezpieczone drzwi. Około 65% z nich stara się szturmować drzwi wejściowe lub z tyłu domu. Drugim ulubionym miejscem, poprzez które przedostają się do wnętrza domu w trakcie włamania, są okna. Dlatego też okna antywłamaniowe stają się coraz częstszym wyborem, który pomaga w zabezpieczeniu swojego dobrobytu domowego. Dowiedz się, w jaki sposób zabezpieczać poszczególne rodzaje okien.

Podwójnie zawieszane okna

Podwójnie zawieszane okna to rodzaj, który spotkamy w starych domostwach. Niestety są one najbardziej narażone na wybicie, dzięki czemu włamywacz będzie mógł w prosty sposób dostać się do mieszkania. Podwójnie zawieszane okno ma dwie tafle szkła, jedna nad drugą. Bardzo często są one zabezpieczane półksiężycowym zatrzaskiem. Niestety ten rodzaj zatrzasku nie jest zaprojektowany w sposób, który może zagwarantować nam bezpieczeństwo. Jego jedyną funkcją jest utrzymanie okna w zamknięciu. Problem polega na tym, że zatrzask półksiężycowy można otworzyć, wkładając do wewnątrz nóż lub inne płaskie narzędzie, co pozwala na ciche wśliźnięcie się do domu.

Istnieje jednak rozwiązanie, które może pomóc w zabezpieczeniu podwójnie zawieszanych okien. Przewiercenie i spięcie zatrzasków w podwójnie zawieszanych oknach to rozwiązanie, które pozwoli wzmocnić je niewielkim kosztem. Jeżeli planujesz przytwierdzić do podwójnie zawieszanych okien dodatkowe zabezpieczenie i zrobić z nich prawdziwe okna antywłamaniowe, będziesz potrzebował:

  • Wiertła
  • Gwoździ
  • Wytrzymałych prętów z żelaza
  • Lub innego metalicznego materiału, który pozwoli na przewiercenie okien

Okna skrzydłowe

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje okien skrzydłowych.

  1. Typ A. Z zawiasami umieszczonymi po bokach, a korbkami na zewnątrz.
  2. Typ B. Odchylają się na zewnątrz, a zawiasy przytwierdzone są do górnej części okien.

Jeżeli posiadasz okno typu A, włamywacz może z łatwością wyłamać okno w obszarze korby, sięgnąć do środka i otworzyć sobie wejście. Jeżeli okno będzie uchylone, włamywacz może być w stanie wyciąć lub usunąć ręcznie szybę, aby utorować sobie wejście do domu. W przypadku tego typu okien powinieneś sprawdzić, czy konstrukcja w oknie jest jeszcze na tyle wytrzymała, aby utrzymać częściowo otwartą okiennicę przed wyrwaniem. Jest to niezwykle ważne, ponieważ włamywacz może wówczas otworzyć uchylone okno i umożliwić sobie bezszelestne wejście do środka bez konieczności wyrywania ramy lub wybijania szyby.

Statystycznie rzecz biorąc, niewielu włamywaczy kontynuuje przedsięwzięcie, gdy okazuje się, że w celu otwarcia okna, będą musieli je zbić. Dlaczego? Ponieważ włamywacze wystrzegają się hałasu w obawie przed przyciągnięciem uwagi. Wybicie okna najczęściej zaalarmuje całą okolicę o ich obecności. Zabezpieczenie okien skrzydłowych jest z reguły trudne. Powszechnie spotykane okna skrzydłowe mają aluminiowe, łatwe do wygięcia wykończenia, które nie sprzyjają antywłamaniowemu przeznaczeniu. Jeżeli posiadasz egzemplarze wykonane z aluminium, najlepszym sposobem na zabezpieczenie okiennic będzie wymiana instalacji na inny, bardziej wytrzymały materiał.

Okna żaluzjowe

Są rodzajem okien spotykanym najczęściej w kuchni lub łazience, szczególnie w starszych domach. Warto wiedzieć o tym, że okna żaluzjowe można łatwo wysunąć z ramy. Same panele można też łatwo otworzyć. Aby uniemożliwić komuś zdjęcie tafli szkła, zaleca się je zakleić. Nie powstrzyma to jednak przed rozbiciem. Możesz jednak wzmocnić całą konstrukcję, przytwierdzając do zewnętrznej części okien żaluzjowych poziomie pręty, kraty lub druciane siatki, które zablokują bezpośredni dostęp do szyby i panelu okiennic.