Fotowoltaika

Czy fotowoltaika się opłaca? Odpowiedzią na to pytanie może być rosnąca liczba instalacji fotowoltaicznych widocznych na dachach domów jednorodzinnych, firm czy instytucji publicznych w Polsce. To już nie tylko moda czy kaprys, ale konieczność w dobie rosnących cen za produkcję energii tradycyjnymi metodami oraz coraz silniej odczuwanego zanieczyszczenia powietrza. Instalacje fotowoltaiczne są obecnie najkorzystniejszym sposobem pozyskiwania prądu elektrycznego, w pełni bezpiecznym dla środowiska i dającym znaczne oszczędności w każdym budżecie.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na prąd elektryczny?

Decydując się na zakup części i montaż instalacji fotowoltaicznej, musimy przede wszystkim wyliczyć zapotrzebowanie na prąd elektryczny pozwalający na codzienne funkcjonowanie. Sprawdźmy więc rachunki z zeszłego roku, obliczając roczny koszt opłat za prąd i wprowadźmy dane do kalkulatora korzyści na stronach firmy PGreen zajmującej się od lat sprzedażą i instalację alternatywnych źródeł pozyskiwania energii. Kalkulator pozwala na wyliczenie nie tylko mocy instalacji, która umożliwi optymalną produkcję prądu, ale także podaje potrzebną moc modułów 285W i 320W. Warto pamiętać, że nadwyżki w produkcji prądu mogą zostać przekazane do sieci publicznej, ale prosument ma tylko 365 dni na ich wykorzystanie. Część wyprodukowanego prądu zostaje zatrzymana przez zakład energetyczny, a niewykorzystana nadwyżka po roku bezpowrotnie trafia do sieci publicznej.

Sprawdź: Kalkulator fotowoltaiki PGreen

Dlaczego fotowoltaika jest opłacalna?

Ceny produkcji prądu elektrycznego narzucane prze zewnętrznych dostawców mają nieustająco rosnąć w ciągu najbliższych lat. Tymczasem instalacja fotowoltaiczna pozwala na korzystanie z prądu całkowicie za darmo, dzięki pozyskiwaniu energii bezpośrednio ze Słońca i zamianie go w instalacji na prąd zmienny, dokładnie o takich parametrach, jak płynący obecnie w naszych gniazdkach i zasilający urządzenia domowe lub biurowe. Głównym kosztem początkowym na który muszą być przygotowani inwestorzy decydujący się na zakup instalacji fotowoltaicznej są części oraz samo zamontowanie całego systemu. Jednak po pierwsze: koszt ten znacznie obniżył się w porównaniu z ubiegłymi latami, kiedy fotowoltaika była jeszcze nowością na rynku, a po drugie: dzięki dostępnym możliwościom dofinansowania i dotacji na ten cel, spłacenie inwestycji następuje obecnie w ciągu od 6 do 10 lat. Pozostały czas żywotności paneli gwarantowany przez producentów obecnie na od 25 do 30 lat, pozwala na korzystanie z wyprodukowanego prądu całkowicie za darmo.