Jak pozbyć się natarczywych much z kuchni

Wystarczy pozostawiony obiad na kuchennym blacie albo słodkie ciasto na stole, aby dosłownie w kilka chwil w domowej przestrzeni znalazła się chmara much. Niestety, te insekty nie tylko są uciążliwe i negatywnie wpływają na komfort codziennego funkcjonowania. Musisz wiedzieć, że walka z nimi jest konieczna, ponieważ właśnie te owady mogą przenosić na żywność bakterie albo składać na niej swoje jaja. Jak w sposób bezpieczny, ale w pełni skuteczny pozbyć się much z kuchni? Poniżej znajdziesz sprawdzone sposoby.

Pułapki na muchy

Tradycyjną formą walki z muchami jest rozwieszenie w kuchennej przestrzeni, najlepiej tuż przy oknie albo przy źródle światła lepiących taśm. Tzw. lep na muchy zawiera wabiący owady środek, który jest niezwykle klejący. Wystarczy, że owad go dotknie i już się nie uwolni. Nie jest to sposób zbyt humanitarny, ale trzeba przyznać, że skuteczny. Co więcej, jest też bezpieczny, bo w żaden sposób nie oddziałuje na znajdującą się w kuchennej przestrzeni żywność.

Pułapek na muchy jest znacznie więcej. Dobre środki przeciw muchom tego rodzaju to też płytki okienne na owady albo pudełko ze specjalnym płynem wabiącym.

Należy pamiętać, że wszystkie tego rodzaju specyfiki działają tylko przez jakiś czas, trzeba je regularnie wymieniać, a częstotliwość ich zmiany jest największa w okresie letnim.

Bezpieczne środki na muchy

Uzupełniającym preparatem na muchy, który sprawdzi się nie tylko w przestrzeni kuchennej, są specjalne patyczki zapachowe, które odstraszają muchy. Jeśli w pobliżu gromadzenia się tych owadów nie ma jedzenia, można zastosować spray owadobójczy  na insekty latające. Tego rodzaju środki mają działanie krótkotrwałe, usuwają jedynie te muchy, które w momencie zastosowania preparatu znajdują się w pobliżu rozpylania.

Wszelkie środki do odstraszania much muszą być bezpieczne w stosowaniu dla ludzi (szczególnie dla dzieci), zwierząt oraz jedzenia. Najlepiej wybierać te, które w swoim składzie zawierają tylko naturalne składniki, na przykład pochodzenia roślinnego. Środki ekologiczne o odpowiednim stężeniu są tak samo skuteczne, jak chemiczne substancje czynne.

Jak zapobiegać muchom w kuchni?

Szczególnie w okresie letnim nie da się całkowicie wyeliminować much z kuchni ani tym bardziej zapobiegać ich wlatywaniu do wnętrza domu. Moskitiery w oknach mogą być skutecznym zabezpieczeniem, natomiast owady mogą przedostawać się również przez drzwi i inne otwory. Są naprawdę małe, a jednocześnie szybkie, dlatego wystarczy chwila nieuwagi, aby brzęcząca mucha dostała się do kuchni.

Aby zminimalizować ilość występowania much w kuchni, zaleca się zamykanie okien i drzwi, montowanie w nich moskitier, ale również zabezpieczanie wszelkiego pożywienia w zamykanych pojemnikach. Nic tak nie wabi much jak zapach resztek jedzenia oraz słodkie aromaty. Plamy po sokach należy od razu ścierać, dojrzałe owoce warto trzymać w zamykanych paterach, a domowy śmietnik regularnie opróżniać.